Kersetin'in meme kanseri hücrelerine etkisinin incelenmesi
Researching the effects of quercetin on the breast cancer cells
  1. Tez No: 171112
  2. Yazar: EROL DÜLGER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ASUMAN DEMİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Bu çalışmada, bir flavonoid olan Kersetin ile bir Aromataz inhibitörü olan Arimideks'in, meme kanseri hücre hatları olan MCF-7 ve T47-D hücreleri üzerindeki doz ve zamana bağlı etkileri araştırıldı. Kersetin'in 5-200 uM konsantrasyonlarının, Arimideks'in 5-100 p.g/ml konsantrasyonlarının ve Kersetin'in 5-50 uM dozlarına/ Arimideks'in 50 ve 100 H-g/ml dozu ilave edilerek oluşturulan kombinasyonunun 24, 48, 72 ve 96 saatlerde MCF-7 ve T47-D hücre hatlarına uygulanarak hücre proliferasyonuna ve apoptosise etkileri, MTS kiti ve DNA Laddening yöntemleri kullanılarak incelendi. MCF-7 ve T47-D hücrelerinde, hücre proliferasyonunu doza ve zamana bağlı olarak arttırdığı gözlenmiştir. Bununla birlikte, 100-200 uM Kersetin konsantrasyonunda, MCF-7 hücrelerinde 72. saatten sonra, T47-D hücrelerinde ise 48. saatten sonra hücre proliferasyonunu yavaşlatıcı ve/veya durdurucu olduğu gözlenmiştir. Bu durum T47-D hücrelerinin, MCF-7 hücrelerine göre Kersetin' e daha duyarlı olduğunu işaret edebilir. Arimideks 5-50 ng/ml konsantrasyonları, MCF-7 hücrelerinde 0-96. saatleri arasında hücre proliferasyonunu arttırırken, 100 ug/ml uygulamada ise 72. saatten sonra yavaşlatıcı veya durdurucu etki gözlemledik. Bu durum T47-D hücrelerinde ise 10, 50 ve 100 ng/ml konsantrasyonlarda 48. saatten sonra gözlenmiştir. Kesretin/Arimideks kombinasyonunun hücre proliferasyonuna etkisinin, MCF-7 hücrelerinde arttırıcı olduğu, T47-D hücrelerinde 72-96 saatler arasında azaltıcı/durdurucu olduğunu tespit ettik. Bu sonuçlar T47-D hücrelerinin bu kombinasyonlara daha duyarlı olabileceğine işaret etmektedir. Ayrıca her iki hücre çeşidinde de Kersetin'in hücre proliferasyonunu arttırırken 0-24. saatleri arasında apoptosise neden olduğunu ve bu etkinin kombinasyon uygulamalarında arttığım gözlemledik.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the dose and time-dependent effects of Quercetin, alffifeffoidj^ and Arimideks, an aromatase inhibitor, were examined on mammary cancer cell1 lines' MCF-7 and T47-D. The effects of 5-200 uM concentrations of Quercetin, 5-100 u-g/ml concentrations of Arimidex and different combinations of both (50 and 100 ug/ml doses of Arimidex was added to 5 and 50 uM concentrations of Quercetin) on cell proliferation and apoptosis in MCF-7 and T47-D cell lines were evaluated by using MTS kit and DNA Laddening methods. 5-50 uM concentrations of Quercetin increased cell proliferation in MCF-7 and T47-D cells in dose and time-dependent manner. In addition, 100-200 uM concentrations of Quercetin decreased the cell proliferation of MCF-7 and T47-D cells after 72. and 48. hours, respectively. This result shows the higher sensitivity of the T47-D cells to Quercetin. Although the cell proliferation of MCF-7 cells was increased at 5-50 ug/ml concentrations of Arimidex during 0-96. hours, 100 ug/ml concentrations of Arimidex decreased or stopped the cell proliferation after 72. hour. A decline in the cell proliferation of T47-D cells was seen at 10-50 and 100 ug/ml concentrations of Arimidex after 48. hours. The effect of Quercetin-Arimidex combinations on cell proliferation was inhibitory on T47-D cells between 72-96. hours and stimulatory on MCF-7 cells. These results indicate that T47-D cells were more susceptible to the combinations of both agents. While Quercetin increased the cell proliferation, it caused apoptosis during 0-24. hours in both cell lines and we observed that the apoptotic effect of Quercetin was increased in combinations with arimidex.