Üçlü negatif meme kanseri hücre hattında kuersetin ve epigallokateşin gallatın kombine kullanımının doksorubisin üzerindeki etkinliğinin otofaji odaklı incelenmesi
Autophagy based examination of the synergistic effect of quercetin and epigallocatechin gallate on efficacy of doxorubicin in triple negative breast cancer cell line
  1. Tez No: 974584
  2. Yazar: İLKEM TURNALI ÖNSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALLİSON PINAR ERONAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Biyoloji, Onkoloji, Genetics, Biology, Oncology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
Özet
Üçlü negatif meme kanseri (TNBC), özellikle 45 yaş altı genç kadınlarda görülen, yüksek metastaz ve mortalite oranı ile ilişkili, oldukça heterojen bir meme kanseri alt türüdür. ER, PR ile HER2 reseptör ekspresyonunun negatif olması ile karakterize edilen TNBC, hedefe yönelik etkin bir tedavi yaklaşımı bulunmaması nedeniyle genellikle ciddi yan etkilere sahip konvansiyonel kemoterapi ajanları ile tedavi edilmektedir. Kendi kendini yeme olarak da bilinen otofaji, hasarlı veya işlevini yitirmiş organellerin ve protein agregatlarının lizozomal enzimler aracılığıyla yıkılarak geri dönüştürüldüğü koruyucu bir süreçtir. Tümör gelişimini baskılayarak karsinogenezi engelleyici bir rol üstlenen otofaji, bazı durumlarda ise kanser hücrelerinin hayatta kalmasını destekleyerek tedavi direncini artırabilmektedir. Bu nedenle TNBC gibi oldukça agresif kanser türlerinin tedavisinde, tümör hücrelerini seçici olarak hedefleyebilen ve birçok hücresel yolak üzerinden etkinlik gösterebilen tedavi yaklaşımlarına ihtiyaç vardır. Polifenoller, antikanser, antioksidan ve kardiyoprotektif gibi birçok biyolojik etkiye sahip olan, pleiotropik doğal bileşiklerdir. Çalışmamızda TNBC'yi modelleyen MDA-MB-231 hücre hattına, agresif bir kemoterapi ajanı olan doksorubisinin güvenli doz seviyelerinde uygulanmasını sağlamak ve etkinliğini artırmak amacıyla, polifenolik bileşikler olan kuersetin ve epigallokateşin gallat (EGCG) ile kombine uygulaması gerçekleştirilmiştir. Maddeler farklı saat ve dozlarda MDA-MB-231 hücre hattına uygulanarak sitotoksik etkileri MTT test ile belirlenmiş ve üçlü bir kombinasyon oluşturulmuştur. Üçlü kombinasyonun %25 ve %40'lık dozları ile yapılan uygulamada, ATG-12, Ambra1 ve Beclin-1 (BECN1) otofaji genleri ile Bcl-2 antiapoptotik genin ekspresyon düzeyleri RT-PCR ile değerlendirilmiştir. Gen ekspresyon değişimleri, ACTB referans geni kullanılarak normalize edilmiş, ardından 48. ve 72. saatlerdeki değişimler karşılaştırılmıştır. Otofaji ve apoptoz yolağında etkili kilit genlerin ekspresyon seviyelerinde değişimler gözlemlenmiştir. EGCG ve kuersetinin sinerjistik etkisinin, doksorubisinin MDA-MB-231 hücre hattı üzerindeki etkinliğini artırabileceği ve tedaviyi tamamlayıcı bir yaklaşım olabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Triple-negative breast cancer (TNBC) is an extremely heterogeneous subtype with high recurrence and mortality rates, which is especially observed in young women under the age of 45 with an increasing incidence. Due to the lack of expression of ER, PR, and HER2 receptors, there is no effective targeted treatment approach available against TNBC. Therefore, conventional chemotherapeutic agents, which have severe adverse effects, are commonly used in TNBC treatment. Autophagy, also known as self-eating, is a protective mechanism that plays a crucial role in maintaining cellular homeostasis by degrading and recycling damaged or dysfunctional organelles and protein aggregates through the action of lysosomal enzymes. This process exerts a dual role in cancer, as it can suppress tumor development while also increasing treatment resistance by supporting the survival of cancer cells under certain conditions. Therefore, there is an urgent need for therapeutic strategies in highly aggressive cancer types such as TNBC that can selectively target tumor cells and exert broad effects on multiple cellular pathways. Polyphenols are pleiotropic natural compounds with diverse biological activities such as anticancer, antioxidant and cardioprotective. In this study, the polyphenolic compounds quercetin and epigallocatechin gallate (EGCG) were combined with doxorubicin to enhance its efficacy and enable its administration at safer concentrations in the TNBC model cell line MDA-MB-231.The compounds were applied to the MDA-MB-231 cell line at different time intervals and concentrations. Their cytotoxic effects on cell viability were determined using the MTT assay and a triple combination was formed. RT-PCR was used to evaluate the expression levels of the autophagy-related genes ATG12, Ambra1, and Beclin-1 (BECN1), as well as the anti-apoptotic gene Bcl-2, following treatment with 25% and 40% doses of the triple combination. Gene expression changes were normalized to the ACTB housekeeping gene, and expression patterns at 48 and 72 hours were compared. Alterations were observed in the expression levels of key genes involved in the autophagy and apoptosis pathways. The results suggest that the synergistic effect of EGCG and quercetin may enhance the efficacy of doxorubicin in MDA-MB-231 cells, representing a potential complementary therapeutic approach for treating TNBC.