Meme kanserinde cisplatin ve kersetin etkileşiminin incelenmesi
Researching the effects of cisplatin and quercetin on the breast cancer
  1. Tez No: 171146
  2. Yazar: ZEKİYE KARAKAYA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ASUMAN DEMİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Bu çalışmada etkili bir sitotoksik ajan olan Cisplatin ile bitkisel bir flavonoid olan Kersetin kombinasyonlarının, MCF-7 ve T47-D meme kanseri hücrelerinde doza ve zamana bağlı etkileri araştırıldı. Cisplatinin 5-100 (ig/ml konsantrasyonları ve Kersetin 5-10-50-100 uM -20, 30, 50 u,g/ml Cisplatin kombinasyonlarının hücre proliferasyonuna 24, 48, 72, 96 saatlerdeki etkileri değerlendirildi. MCF-7 hücrelerinde Cisplatinin 20, 30, 50 ve 100 u.g/ml konsantrasyonları zamana ve doza bağlı olarak büyümeyi engelleyici etki gösterdi. Cisplatin T47-D hücrelerinde ise tüm konsantrasyonlarda zamana ve doza bağlı olarak hücre proliferasyonunu engelleyici etki gösterdi. Bu sonuçlar T47-D hücrelerinin Cisplatine daha duyarlı olduğu göstermiştir. Kombine uygulamalarda ise her iki hücre tipinde de Cisplatin- Kersetin kombinasyonlarının tüm dozlarının hücre proliferasyonunu doza ve zamana bağlı olarak arttırdığı görüldü. Cisplatin, MCF-7 hücrelerinde 0-24 saat aralığında apoptosise neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the time and dose-dependent effects of an effective cytotoxic agent cisplatin and a bioflavonoid quercetin on MCF-7 and T47-D breast cancer cell lines were investigated. The effects of 5-100 fi.g/ml concentrations of Cisplatin and different combinations of Cisplatin-quercetin ( 20, 30 and 50 |ig/ml doses of Cisplatin was added to 5 -100 uM concentrations of Quercetin ) on cell proliferation and apoptosis were evaluated in time periods 24, 48, 72 and 96 hours. 20, 30, 50 and 100 ug/ml concentrations of cisplatin decreased cell proliferation in MCF-7 cells in dose and time-dependent manner. All concentrations of Cisplatin (5-100 |ig/ml) decreased cell proliferation in T47-D cells in dose and time-dependent manner. This result shows higher sensitivity of T47-D cells to Cisplatin. All concentrations of Quercetin-Cisplatin combinations increased cell proliferation in MCF-7 and T47-D cells in dose and time-dependent manner. Cisplatin caused apoptosis during 0-24. hours in MCF-7 cell lines.