Şehir ve bölge planlamasında fiziki coğrafya verilerinin modellenmesi
Physical geography data modelling to urban and regional planning
- Tez No: 171156
- Danışmanlar: PROF.DR. SENİHA ÇELİKHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Bu çalışmada, şehir ve bölge planlamasında dikkate alınması gereken fiziki coğrafya faktörleri ile bunların değerlendirilmesinin plan kararlarına, insan yaşamına ve doğal kaynakların yönetimine etkileri açıklanmış. Fiziki coğrafyanın şehir ve bölge planlamasındaki yeri anlatılmıştır. Ayrıca, şehir ve bölge planlamasında fiziki coğrafya faktörlerinin dikkate alınması sonucu elde edilen verilerin ilişkisel değerlendirmesinde, analiz ve uygulama aşamalarında sağladığı faydalarından ötürü, Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Kent Bilgi Sistemlerinin kullanılmasından bahsedilmiştir. Çalışma alam olarak Avcılar İlçesi Ambarlı Mahallesi'nin güneyi, fiziki coğrafya açısından irdelenmiştir. Coğrafya ile ilgili verilerin uzmanları tarafından değerlendirilmesinin insan yaşamı ve şehir ve bölge planlaması yönünden önemi vurgulanmıştır. Çalışma 6 ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, şehir ve bölge planlaması ile coğrafya arasındaki ilişki ortaya konmuş, coğrafi verilerin bu alandaki önemi, nedenleri ile sıralanmış; çalışmanın amacı, kapsamı, kullanılan yöntem ve teknikler hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, öncelikle planlama ve kent planlaması konusuna değinilmiştir. Planlama yaklaşımları incelenerek günümüzdeki şehir plancılarının planlama eğilimleri belirlenmeye çalışılmış, planlama sürecinin aşamalarında gerçekleştirilen faaliyetler açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, coğrafya bilimi ve fiziki coğrafyanın alt dallan kısaca tanıtılmış, fiziki coğrafyanın planlamaya etkisi anlatılmıştır. Bölümün sonunda farklı plan ölçeklerinde dikkate alınması gereken fiziki coğrafya parametreleri belirlenmiştir. Dördüncü bölümde, fiziki coğrafya verilerinin şehir ve bölge planlamasında kullanımında, analiz ve sentez oluşturmak için faydalanılan coğrafi bilgi sistemleri (CBS) ile arar destek sistemleri (KDS) üstünde durulmuştur. Beşinci bölümde, uygulama alanının tanıtılması, sorunun tespiti ve soruna yönelik çözüm yollan irdelenmiştir. Altıncı bölümde, uygulamanın değerlendirilmesi yapılarak çalışma sırasında karşılaşılan sorunlar açıklanmış ve günümüzde planlamanın yapısı ve coğrafyanın planlama alanına olabilecek katkılan ortaya konularak çeşitli öneriler sunulmuştur. '-''...-SP
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, urban and regional planning is taken attention required of physical geography factors with its assessment; explain affected on planning decisions, life of human and natural resource. Physical of geography is defined in urban and regional planning. Besides, as a result of urban and regional planning is taken attention to physical geography factors; because of providing an utility obtained for relation assessment, analysis and application steps which is mentioned to using of Urban Information System and Geographic Information System. In Avcılar borough south of Ambarlı neighborhood is studied about physical geography. By expert of geography data evaluation as an aspect for human life and urban and regional planning is emphasized importance. The study is composed of six main chapters. In the first chapter, it is establish to relation between Urban and City Planning and Geographic. It is explained important of geographic data and aim of study and using method and using technique. In the second chapter, planning and city planning is mentioned to make a data concept in the direction of main target. Planning approaches are inspected and approaches of city planners to this topic are tried to be determined. Branch of geography science and physical geography to planning is tried to be explained in the third chapter. In the fourth chapter, stages followed at planning period are evaluated and physical geography analyze in city planning is investigated. Advantages of using information technologies, DSS and GIS at the planning period are tried to be determined. In the fifth chapter, it is introduce to study area. Solution of problems in the study area is determined. After, it is produced the solution for these problems In the last chapter, application is evaluated, problems met while establishing the system is explained, advantages of the system established is brought up and various suggestions are made.