Yoğuttan izole edilen Lactobacillus delbrueckii Subsp. lactis suşunun patojenlere karşı antimikrobiyel aktivitesi
Antimicrobial activity of Lactobacillus delbrueckii Subsp. lactis strains isolated from yoghurt againinst pathogenes
- Tez No: 171155
- Danışmanlar: PROF.DR. YAVUZ SEZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada Kocaeli ili Gebze ilçesinin muhtelif köylerinden alman "10 âdet yoğurt numunesi kullanılmıştır. Yoğurtlardan toplam 7 adet Lactobacillus delbrueckü subsp. lactis susu izole edilerek tanımlanmıştır. Bakteri suşlarının laktik asit ve hidrojen peroksit üretimleri kantitatif olarak saptanmıştır. Bunun sonucunda identifiye edilen Lactobacillus delbrueckü subsp. lactis suşlarının üretmiş oldukları % asitlik miktarları 0,68-1.35 arasında bulunmuştur. Bu suşların üretmiş oldukları % asitlik miktarlarının ortalaması da 1,027 olarak hesaplanmıştır. İdentifiye edilen Lactobacillus delbrueckü subsp. lactis suşlarının üretmiş oldukları hidrojen peroksit miktarları 3.22- 6.08 ug/ml arasında bulunmuştur. Bu suşların üretmiş oldukları hidrojen peroksit miktarlarının ortalaması ise 4,66 ug/ml olarak hesaplanmıştır. Hidrojen sülfür üretimlerinin tespiti ise üç şekerli demir ağarda yapılmıştır. Bunun sonucunda dört suşda hidrojen sülfür üretimi gözlenmezken, iki suşda az seviyede, bir suşda da orta seviyede hidrojen sülfür üretimi gözlemlenmiştir. Lactobacillus delbrueckü subsp. lactis suşlannın, C. albicans ATCC 0253, B.cereus 4312, E. coli ATCC 8739, S.aureus ATCC 6438, P. aureginosa ATCC 9027 ve Salmonella 64 suşlan üzerindeki inhibisyon etkileri incelenmiştir. Lactobacillus delbrueckü subsp. lactis suşlannın- C albicans ATCC 0253 üzerinde oluşturduğu zonlar içerisinde kısmi üreme gözlenmiştir. Aynı suşlar; B.cereus 4312 üzerine 0,70- 1,10 cm, E. coli ATCC 8739 üzerine 0,60- 0,80 cm, S.aureus ATCC 6438 üzerine 0,60- 1,20 cm, P. aureginosa ATCC 9027 üzerine 0,80- 1,00 cm, Salmonella 64 üzerine 0,80- 1,20 cm arasında zon çaplan oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
-'.V- SUMMARY Ten yoghurt samples which are taken from some villages in Gebze province of Kocaeli were used in this research. Totally seven Lactobacillus delbrueckii subsp. lactis strains were described by having been isolated. Production of lactic acid and hidrogen peroxide from bacteria strains were confirmed quantitative method. Identification result showed that percentage of the acid amount produced in Lactobacillus delbrueckii subsp. lactis strains were found between 0,68- 1,35. It is culculated the average of percentage of acid quantity which was produced from these strains as 1,027. Identified hidrodgen peroxide quantity produced from Lactobacillus delbrueckii subsp. lactis strains were found as beetwen 3,22-6,08 ug/ml. The average of hidrogen peroxide quantity produced from this strains were caculated as 4,66. H2S productions by strains were found in Triple Sugar Iron Agar quantititivity. The result was that any H2S production in four strains but there was some in low level in two strains and medium level in one strain was absorved. The inhibition affect of strains of Lactobacillus delbrueckii subsp. lactis on the strains of C. albicans ATCC 0253, B.cereus 4312, E. coli ATCC 8739, S.aureus ATCC 6438, P. aureginosa ATCC 9027 and Salmonella 64 was examined. Partial multiply in zones occured by from Lactobacillus delbrueckii subsp. lactis strains on C. albicans ATCC 0253 was observed. Identical strains formed zone diameters beetwen 0,70- 1,10cm on B.cereus 4312, 0,60- 0,80 cm on, E. coli ATCC 8739, 0,60- 1,20 cm on S.aureus ATCC 6438, 0,80- 1,00 cm on P. aureginosa ATCC 9027 and 0,80- 1,20 cm on Salmonella 64