Kronik boyun ağrılı hastalarda dinamik stabilizasyon egzersizleri ile izometrik-germe egzersizlerinin etkinliğinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 171304
  2. Yazar: YEŞİM DÜŞÜNCELİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CİHAT ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
7. ÖZET Bu çalışmanın amacı, kronik boyun ağrılı hastalarda servikal stabilizasyon egzersizleri, izometrik egzersizler ve fizik tedavinin etkinliğini araştırmak ve karşılaştırmaktır. Bu amaçla çalışmamıza; kronik boyun ağrısı olan 57 kadın ve erkek hasta alındı, 53 hasta 1 yıllık takip periyodunu tamamladı. Hastaların çalışmaya alınmadan önce anamnezleri alınarak fizik bakıları yapıldı. Olguların tümünden ayrıntılı öyküleri alındıktan sonra fizik bakı yapıldı. Paravertebral kas spazmı, boyun hareketi ile ağrının olup olmadığı kaydedildi, transvers, sagittal ve frontal planlarda hareket açıklığı gonyometre ile ölçüldü. Boyun ağrısı şiddeti Visüel Analog Skala (VAS) ile, cm olarak ölçüldü. Olguların günlük yaşam aktiviteleri sırasındaki etkilenmeleri Boyun Sakatlık İndeksi (BSI) kullanılarak değerlendirildi. Hastaların depresif duygu durumunu değerlendirmek için Beck Depresyon İndeksinden yararlanıldı. Hastanın Tedavi memnuniyeti, Doktorun tedaviyi değerlendirmesi ve hastaların kullanmış oldukları parasetamol miktarları da kaydedildi. 17 hasta Grup I' de( fizik tedavi), 20 hasta Grup N'de (Fizik tedavi + izometrik- germe egzersizleri) 20 hasta Grup III' de (fizik tedavi + stabilizasyon egzersizleri ) olmak üzere 57 hasta randomize olarak 3 gruba ayrıldı. Hastalar tedavi öncesi, tedavi sonrası(3.hafta), 7. hafta, 3. ay, 6.ay, 9. ay ve 12. ayda aynı hekim tarafından değerlendirildiler.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY The aim of this study is to investigate and to compare the efficacy of cervical stabilization exercises, cervical isometric exercises and physical therapy in patients with chronic neck pain. With this scope, 57 male and female patients with chronic neck pain were enrolled in the study, 53 participated the 1 year follow up. Patients were assessed by medical history and clinical examination before entering the study. Paravertebral muscle spasm, pain with motion were recorded. Cervical mobility was assessed with a goniometer on 3 planes (sagittal, frontal and transvers). Neck pain intensity was measured with 10cm visuel analog scale (VAS). Physical impairment in daily activities was assessed with Neck Disability Index (NDI). Depression was evaluated with Beck Depression Inventory. Patients satisfaction from the therapy, global effectiveness of the therapy according to doctor, and amount of analgesics (paracetamol) used by the patients were recorded. 57 patients were randomized into 3 groups ; 17 for Grup I (physical therapy), 20 for Grup II ( physical therapy + isometric and stretching exercises), 20 for Grup III (physical therapy + cervicothoracic stabilization exercises). Patients were assessed before the therapy, after the therapy (3 th week), at 7th week, at 3th months.at 6 th months, at 9 th months and 12 th months. In regarding neck pain, patients in both exercises groups showed statistically significant improvement when compared to physical therapy group at one-year fallow up visit. Among the exercise groups, there was not any statistically significant difference except for the first year control in which the improvement was better in stabilization group. In 3 groups, there were significant improvement in paravertebral muscle spasm; however in physical therapy group, duration and degree of 82this improvement was less than exercise groups. All groups achieved statistically significant increase in ROM measurements. In physical therapy group; significant improvement was detected for the mobility at sagittal plane at 7 th week; for frontal plane at 6 th month; and for transvers plane at 3 th month. In exercise groups; improvement in all planes except for frontal, sustained at 12 th month fallow up visit. Although the improvement in mobility at sagittal and transvers planes was beter in exercise groups than physical therapy group; it was not significant among the exercise groups. In stabilization group mobility at frontal plane; improved beter than other groups which did not have any statistically discernible difference. Among the groups; pain intensity was improved significantly and sustained for 6 months; but at 1st year fallow-up; pain severity got worse in all groups.