Diz osteoartritli hastalarda kısa dalga diatermi tedavisi: Plasebo kontrollü, randomize klinik çalışma
  1. Tez No: 171315
  2. Yazar: HARUN BİLDİK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KAZIM ÇAPACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
68 6. ÖZET Bu çalışmayı, uzun yıllardır pratik uygulamada kullanılan kısa dalga diaterminin diz osteoartriti tedavisindeki etkinliğini randomize, plasebo kontrollü, çift kör olarak araştırmak amacıyla yaptık. Kliniğimize diz ağrısı yakınması ile başvuran klinik ve radyolojik olarak Amerikan Romatoloji Derneği (ACR) kriterlerine göre primer diz osteoartriti tanısı konan, radyolojik olarak (Kellgren-Lawrence) evre 2 ve 3 olan 60 hasta tedaviye alındı. Hastalar randomize olarak iki gruba ayrıldı, 30 hastaya (60 diz) kısa dalga, 30 hastaya (60 diz) da plasebo uygulandı. Hastalar ve değerlendirmeleri yapan hekim, uygulanan tedaviden habersiz olacak şekilde körleştirildi. Uygulama haftada 5 gün, günde bir kez 20 dakika olmak üzere 10 seans yapıldı. Her iki gruptan da birer hasta dizdeki enflamasyon bulguları nedeniyle çalışma dışı bırakıldı, 29' ar hasta çalışmayı tamamladı. Hastaların tedavi öncesi demografik verileri kaydedildi. Tedavi öncesi ve sonrası eklem hareket açıklıkları, manuel kas gücü, diz çevresi ve yürüme zamanı ölçüldü. Hastalık şiddetini değerlendirmek için 4'lü (0-3) şiddet skoru, ağrı şiddetini değerlendirmek için VAS (0-1 Ocm) kullanıldı. Fiziksel fonksiyonları değerlendirmek için Lequesne ve WOMAC indekslerinden faydalanıldı. Tedavi sonunda, tedavi etkinliği hasta ve doktor tarafından ayrı ayrı değerlendirildi. Çalışma sonunda, yürümek ve istirahatle VAS, 4iü şiddet skoru, diz eklem fleksiyonu, 15 metre yürüme zamanı, Lequesne ve WOMAC indekslerine göre her iki grupta da istatistiksel olarak anlamlı iyileşme saptandı (p0.05). KDD grubundaki hastalar ve doktor tedavi etkinliğini benzer bulurken, plasebo grubunda ise hastaların doktora göre tedavi etkinliğini daha iyi buldukları saptandı. Sonuç olarak; diz osteoartritli hastalarda kısa dalga diatermi uygulamasının, kısa dönem etkinliği bakımından plaseboya üstünlüğünün olmadığı saptandı.
Özet (Çeviri)
69 7. SUMMARY Our aim in this double-blind, randomised, placebo-controlled study was to investigate the effectiveness of short wave diathermy (SWD) in knee osteoarthritis (kOA). Sixty patients with a diagnosis of primary kOA acccording to the ACR appropriateness criteria and Kellgren-Lawrence grade 2-3 OA were included in this study. Patients were divided into 2 groups, including 30 patients (60 knees) in SWD group, 30 patients in the placebo group (60 knees). The treatment regimen was 20 minutes/day, 5 days/week totally 10 sessions. Two patients from each study group were excluded from the study due to inflammatory reaction in knee joints. Demographic characteristics of the patients were recorded and, range of motion, manuel muscle testing scores, joint diameter measurement and walking time were evaluated before and after the treatment. Pain severity was evaluated by 100mm visual analog scores and disease severity was measured by 4 point Likert scale. For physical functioning, WOMAC and Lequesne questionnaires were used. Effectiveness of the therapy was recorded according to the patient and the physiatrist. At the end of the treatment, VAS at rest, VAS-walking, Likert scores, range of motion for knee flexion, 15 meters walking time, Lequesne and WOMAC scores were all improved in both groups (p0,05). In SWD group; there was not any significant difference in the effectiveness of the therapy according to physiatrist and patient. However in placebo group, patients recorded significant theurapeutic effect when compared to doctor. As a conclusion, our study find out that SWD was not superior to placebo in the early phases of the treatment in knee osteoarthritis.