Deneysel nekrotizan enterokolit modelinde gingko biloba ekstraktının ve rekombinant insan laktoferininin koruyucu rölü
Prophylactic role of ginkgo biloba extract and recombinant human lactoferrin on ezperimental necrotizing enterocolitis model
- Tez No: 171341
- Danışmanlar: PROF.DR. METE AKISÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET DENEYSEL NEKROTİZAN ENTEROKOLİT MODELİNDE GİNGKO BİLOBA EKSTRAKTI'NIN VE REKOMBİNANT İNSAN LAKTOFERRİNİ'NİN KORUYUCU ROLÜ Amaç: Nekrotizan enterokolit (NEK) yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde karşılaşılan gastrointestinal sistemin en sık acil problemidir. Hastalık multifaktöriyeî etiyolojiye sahip olup, hala yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde mortalite ve morbidite nedeni olarak önemini korumaktadır. Prematüre bebeklerin tedavisinde surfaktanın kullanılması, gelişmiş mekanik ventilasyon teknolojileri ve deneyimli personel varlığı daha küçük prematürelerin yaşatılmasına ve NEK vakalarının artmasına neden olmaktadır. Anne sütündeki asıl whey proteini olan laktoferrinin, dokuda konağın enfeksiyonlara karşı direncinin arttırılmasında, inflamasyonun baskılanmasmda önemli rol oynadığı bilinmektedir. Gingko biloba ekstraktı ise dokuda ödem ve hipoksiyi önleyen, serbest radikalleri ortamdan uzaklaştıran ve mikro dolaşım üzerine olumlu etkileri olan bir bileşiktir. Bu çalışmada rekombinant insan laktoferrini ve gingko biloba ekstraktı nın deneysel NEK modelinde koruyucu rolünün araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Çalışmaya alınan 15-20 günlük 20 fare, dört gruba ayrıldı. Beş fareye rekombinant insan laktoferrini (Grup I), beşine gingko biloba ekstraktı (Grup lî) yedi gün süreyle oral yoldan verildi. Profilaksi verilmeyen grupta beş (Grup III), kontrol grubunda (Grup IV) beş fare yer aldı. Yedi günün sonunda hipoksi-reperfüzyon hasan yaratılarak Grup I, II ve UF de deneysel NEK modeli oluşturuldu. Tüm farelere otopsi yapılarak barsak dokuları histopatolojik olarak incelendi. Barsak dokusunda myeloperoksidaz (MPO), katalaz, süperoksit dismutaz (SOD), tümör nekrozis faktör-a (TNF-a), nitrit ve malondialdehit (MDA) düzeyleri kantitatif olarak çalışıldı. Bulgular: Grup I ile IV arasında barsak dokusunda MPO, katalaz, SOD, TNF-a, nitrit ve MDA düzeyleri açısından fark saptanmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY PROPHYLACTIC ROLE OF GINKGO BİLOBA EXTRACT AND RECOMBINANT HUMAN LACTOFERRIN ON EXPERIMENTAL NECROTIZING ENTEROCOLITIS MODEL Aim: Necrotising enterocolitis (NEC) is the most seen gastrointestinal problem in neonatal intensive care units. The ethiology of NEC is multifactorial and it remains as an important cause of neonatal morbidity and mortality in neonatal intensive care units. Advanced mechanic ventilation tecniques, surfactant therapy, and presence of experienced health workers cause to increase of number of NEC cases. The milk protein lactoferrin is a main whey protein components of breast milk. It is known that, lactoferrin plays important roles in increasing host defense against infections and supressing of inflammation. There are protective effects of Ginkgo biloba extract on tissue hypoxia and oedema. It improves microcirculation and clearance of oxygen-derived free radicals. In the present study, we aimed to evaluate protective roles of recombinant human lactoferrin and gingko biloba extract on experimental NEC model. Material and methods: A total of 20 young Balb/c mice were divided into four groups: Group I (n=5) was given recombinant human lactoferrin; grup II (n=5) mice were supplemented with ginkgo biloba extract; group III (n=5) mice were not given any prophylaxis for 7 days; group IV (n=5) mice served as controls. At the end of 7, hypoxia/reoxygenation injury was induced in group I, II, III, and intestinal tissues were evaluated histopathologically. Intestinal tissue malondialdehyde (MDA), nitrite,tumor necrosis factor-a (TNF-a) levels and myeloperoksidase (MPO), catalase, superoxide dismutase (SOD) activities were measured. Results: There was no difference between group I and IV in MPO, catalase, SOD activities and nitrite, MDA, TNF-a levels (p>0.05).