Deneysel nekrotizan enterokolit modelinde bir Rho Kinaz Enzim inhibitörü olan Y-27632 ile tedavinin barsak hasarı üzerindeki etkileri
Effects of Rho Kinaz Enzyme inhibitor Y-27632 treatment to the bowel damage in an experimental model of necrotizing enterocolitis
- Tez No: 248920
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN SİVASLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Nekrotizan enterokolit (NEK) yenidoğan periyodunda en sık hayatı tehdit eden gastrointestinal sistem acilidir. İnsidansı yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde % 1-10`dur. Azalan doğum ağırlığı ve gestasyonel yaşla hastalığın hem insidansı hem de vaka ölüm oranı artmaktadır. Nekrotizan enterokolit için en büyük risk faktörü prematüritedir. Nekrotizan enterokolit patogenezindeki en önemli faktörün mezenter iskemisi olduğu ileri sürülmektedir. İskemi sonrası gelişen reperfüzyon evresinde, yapımı artan serbest oksijen radikallerinin intestinal mukozal zedelenmeyi daha da artırarak ülserasyon ve nekroz oluşturdukları düşünülmektedir.Bu tezin amacı, deneysel nekrotizan enterokolit modelinde Y-27632 ile tedavinin barsak hasarı üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bu çalışma Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde 2009-2010 yılları arasında yapılan deneysel bir çalışmadır. Etik Kurul onayı almıştır. Her birinde 10 adet denek bulunan 4 grup oluşturuldu. Grup 1: Hiçbir işlem ve tedavi uygulanmayan grup (sham grubu) , Grup 2: H/R oluşturulan sıçan yavrularına 5 gün süreyle her gün intraperitoneal yoldan (i.p) % 0.9 NaCl verildi (kontrol grubu), Grup 3: H/R sonrasında 5 gün süreyle her gün i.p yoldan 0.3 mg/kg/gün Y-27632 verildi, Grup 4: H/R sonrasında sıçan yavrularına i.p yoldan 5 gün süreyle 3 mg/kg/gün Y-27632 verildi. Sıçan yavruları deney protokolünün tamamlanmasından bir gün sonra dekapitasyon ile öldürüldü ve çıkarılan barsak dokusu üzerinde histopatolojik ve biyokimyasal incelemeler yapıldı. Deney süresince ölen sıçan yavruları çalışmaya dahil edilmedi. Grup 1'de yer alan sıçan yavrularından alınan dokularda patolojik bulgu saptanmadı. Grup 2'de histopatolojik grade en yüksek saptanıp tedavi verilen Grup 3 ve Grup 4'de histopatolojik skor anlamlı olarak düşük bulundu. Grup 2'de MDA düzeyi en yüksek bulunup diğer gruplarda düşük bulundu. Grup 2'de NO düzeyi en düşük olup Grup 3 ve Grup 4'de Grup 2'ye göre anlamlı olarak yüksek bulundu.Bu deneysel çalışmada Y-27632'nin sıçan yavrularında hipoksi reoksijenizasyon sonrası oluşan barsak hasarındaki iyileştirici etkisi histopatolojik ve biyokimyasal parametrelerle gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
NEC is the most common life threatining gastrointestinal urgent in the neonatal period. The incidence in the neonatal intensive care units is %1-10. Both the incidence and the case fatality sıçane increases with low birth weight and gestational age. The greatest risk factor for NEC is prematurity. Mesenteric ischemia is suggested the most important factor in the NEC pathogenesis. In the reperfusion phase after ischemia, increasing production of free oxygen radicals increase the damage of intestinal mucosa and causes ulcesıçanion and necrosis.The aim of this thesis is to investigate the effects of Y-27632 treatment to the bowel damage in an experimental model of necrotizing enterocolitis. This is an experimental study made between the years 2009-2010 in Gaziantep University, Faculty of Medicine, Neonatal Intensive Care Unit. Ethics Committee approval has been received. Four groups each having 10 subjects were created. Group 1: Sham group which received no treatment, Group 2: %0.9 NaCl was given via intraperitoneal way (i.p) to the H/R created newborn rats every day for 5 days (control group), Group 3: After H/R 0.3 mg/kg/gün Y-27632 was given via i.p way to the newborn sıçans for 5 days, Group 4: After H/R 3 mg/kg/gün Y-27632 was given via i.p way to the newborn sıçans for 5 days. Newborn rats were killed via decapitation after the completion of the experimental protocol and histopathological and biochemical investigations were performed on the extracted intestinal tissue. The newborn rats which died during the study were not included. In Group 1, there was no pathological finding in tissues taken from young rats. The highest histopathological grade was detected in Group 2. The histopathological scores were significantly low in treated Groups 3 and 4. MDA level was highest in Group 2. NO level was lowest in Group 2, and it was significantly higher in Groups 3 and 4 when compared to Group 2.Intestinal injury occurs in young rats after hypoxia reoxygenation. In this experimental study, the intestinal healing effect of Y-27632 is shown with histopathological and biochemical parameters.