Rus devrimi etkisinde gelişen avangard-sanat ve görsel tasarım
  1. Tez No: 171369
  2. Yazar: CEM ÖZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. SEMA ILGAZ TEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
“Sanat alanında her yeni deney teknik ve mühendislikten doğar, bunun da başını organizasyon ve inşa çeker. Biliyoruz ki tat ve zevk duyulan sonsuza dek öldü.”Alexander Rodchenko (1921)1“Çoktan tamamlanmış olan evrensel bir sistemin parçası olan Süprematizm, bizim için mükemmel formun tanımını işaret etmez. Tersinden burada ilk kez tüm açıklığı ve saflığıyla işaret veren ve daha önce hiç denenmemiş yeni bir dünyanın kesin planı, karşımızda ortaya çıkmıştır - bu dünya, içsel varlığımızı ve sadece daha ilk basamakta kendi formasyonunu dışan yayar. Bu yüzden süprematizm çemberi bir işaret ateşi olarak bilinmeye başlamıştır. ”El Lissitzky (1920)2“Sanatın sanat olarak bir gerçeği ifade ettiği görülür, bir deneyimdir, radikal praksis alanında olmamasına rağmen bir gereklilik olmasıyla birlikte devrimin olmazsa olmaz yapı taşıdır. ”Herbert Marcuse (1978f Bölüm 2. AVRUPALI SANATÇILARIN, DEVRİM DÖNEMİ RUS AVANGARD'IYLA ve RUS SANATÇILARLA ETKİLEŞİMİ“Sınıf mücadelesinin gerekliği ve durumuyla bütünleşmiş olan bizler, bir insanın bir resimden, bir şiirden ya da müzikten keyif almasını önemli bulmuyoruz. Önceliğimiz, insanlığın modern standardına ulaşmamış olanların, çalışmalarımız sayesinde bir an önce bu açıklarını kapatmalarını sağlamaktır.”Laszlo Moholy-Nagy (1922)i III“Çok yaratıcı bir sürecin başlangıcındayız. Görüldüğü üzere, burjuva inadı ve diğer tepkiler, Avrupa'nın her tarafında olduğu kadar işlerin karışık olduğu Rusya'da da yoğun. Fakat geçmişe bağlı kalmaya çalışanların enerjisi, yeni varoluş biçimleri ve ortak çalışma alanları yaratma sürecini geciktirmekten fazlasını yapamayacaktır.”El LJssitzky ve Uya Ehrenburg (1922)*“Ne yazık ki yapısalcılar pratikte yetersizler amaçlarını gerçekleştiremiyorlar. Çoğunlukla, sanatın geleneksel kalıplarını kıramıyorlar. Unuttukları şey, tek bir tip yapısalcı olduğu kuralı: mühendis, mimar, kaynakçı, marangoz. Tek kelimeyle ”teknisyen“. Lider olmak için yola çıkmışlardı fakat belli oluyor ki yalnızca bir refleks olabilmişler.”George Grosz (1925)3 Bölüm 3. YAPISALCI TASARIM PRATİĞİ VE GÖRSEL TASARIM ÜRÜNLERİ“Tsarist Rusya'da örneği bulunmayan artist-constructor'un yeni bir tipini yaratmak oldukça zor bir hedefti.”AIexander Rodchenko1“Ben ve bütün grup için, çağdaşlığı anlamamızı yaratıcı ve somut bir şekilde öğreten adam Profesör Radchenko'dur. Production art'daki yeni yerimizi gösterdi ve ortaya çıkardı. Gelişmiş fikirleri ve pek çok alandaki yaratıcılığıyla, bize çok şeyler öğretti.”Zakhar Nikolaevic Bykov2“Bırakın sokaktaki adam iğrenerek Rodchenko'nün yapılarının demirden yapım gücüne tükürsün.”Osip Brik (1923)3 İV4. DEVRİM RUSYA'SINDA SURELİ YAYIN TASARIMI: USSR in Construction“Sanayileşmeden sosyalizme giden yolda tam hızla ilerlemekteyiz, eskiden beri var olan ”Rus“ geriliğini arkamızda bırakarak.,.Motorlu bir arabaya USSR damgasını bastığımızda ve bir köylüyü traktöre oturttuğumuzda o zaman hangi ülkelerin geri, hangilerinin ileri olarak sınıflandırıldığını göreceğiz.”Joseph Stalin (1929)1“Bizim kuşağımız heyetle tam bir uyum içinde çalışmayı hedefledi. Fakat deneyimler gösteriyor ki sanatsal değere sahip çalışmalar sadece sanatçı hedefini kendisi belirlediği zaman yaratılabilir. ”EILissitzky(194lf“Editörlerin verdiği bütün görevleri kabul ettiğimiz için biz fotomuhabirleri her zaman bireyselliğimizi yitirme tehlikesi içindeyiz. İnsan kendi sorunlarını meydana koymalı ve kendi olanaklarını sınamalıdır. ”Alexander Rodchenko3
Özet (Çeviri)
“Every new experiment in the field of art has come out of technique and engineering is headed in the direction of organization and construction.We know that taste and pleasant sessations are dead for ever.”Alexander Rodchenko (1921)“For us SUPREMATISM did not signify the recognition of an absolute form which was part of an already-completed universal system. On the contrary here stood revealed for the first time in all its purity the clear sign and plan fora definite new world never before experienced - a world which issues forth from our inner being and which is only now in the first stage of its formation. For this reason the square of suprematism became known as a beacon. ”El Lissitzky (1920)“It seems that art as art expresses a truth, an experience, a necessity which, although not in the domain of radical praxis, are nevertheless essential components of revolution.”Herbert Marcuse (1978) Chapter 3. THE MUTUAL INSPIRATION BETWEEN EUROPEAN ARTISTS AND BOTH RUSSIAN AVANT-GARDES AND ARTISTS“We, who today have become one with the necessity and condition of class strugle in all respects, do not think it important that a person should find enjoyment in a picture, in music, or in poetry. The primary requirement is that those who have not yet reached the contemporary standart of mankind should be enabled to do so as soon as possible through our work.”Laszlo Moholy-Nagy (1922) VI“We stand at the outset of a great creative period. Obviously reaction and bourgeois obstinacy remain strong on all sides in Europe as well as in disoriented Russia. But all the energy of those who cling to the past can only, at the very most, delay the process of cunstructing new forms of existance and communal work. ”El Lissitzky ve llya Ehrenburg (1922)“Unfortunately the Constructivists have a partical failing-they're falling short of their goal. In most cases they are still confined within the traditional sphere of art. They forget that, as a rule, there is only one type of constructivist: the engineer, the architect, the welder, the carpenter. In a world, the technician. They set out to be leaders - but were, it turns out, only a reflex. ”George Grosz (1925) Chapter 3. CONSTRUCTIVIST DESIGN PRACTICE AND VISUAL DESIGN PRODUCTS“The creation of a new type of artist - constructor who had no precedent in Tsarist Russia was an extremely difficult objective.”Alexander Rodchenko“For me and all the group, Professor Rodchenko was the man who taught us to understand the contemporary situation in a creative and concrete way. He indicated and revealed anew our place in production art. As a man with advanced ideas and creative ability in many fields, he taught us a lot ”Zakhar Nikolaevic Bykov“Let the man in the street spit with disgust at the iron constructive power of Rodchenko's construction. ”Osip Brik (1923) VIIChapter 4. PERIODICAL PUBLICATION DESIGN IN THE RUSSIAN REVOLUTION PERIOD“We are advancing full steam ahead along the path of industrialization to socialism, leaving behind the age-long 'Russian' backwardness... when we put the USSR in a motor car and the muzhik upon a tractor... we shall see which countries may then be classified as backward and which as advanced. ”Joseph Stalin (1929)“Our generation has set itself the aim of working precisely in accordance with commission. But practise has shown that the work of true artistic worth can be created only when the artist sets his own objective (the internal social commission). ”El Ussitzky (1941)“We photoreporters are always in danger of loosing our individuality because we accept all assignments from the editors. One must set forth his own problems and test his own possibilities. ”Alexander Rodchenko VIII