Özel ve resmi eğitim örgütlerinde iş tatmini
- Tez No: 171385
- Danışmanlar: PROF. ASUMAN TÜRKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı Resmi ve Özel okullardaki öğretmen ve yöneticilerin algılarına göre, Resmi ve Özel okullarında iş tatmini araçlarının ne derecede kullanıldığının belirlenmesidir Araştırmanın çalışma evrenini İstanbul ili Kadıköy İlçesinde bulunan Final Dergisi Dershaneleri şubelerinin yönetici ve öğretmenleri, Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi yönetici ve öğretmenleri ile Marmara Üniversitesi Ortaöğretim Matematik Eğitimi Tezsiz Yüksek Lisans Programındaki müdavim öğretmenlerden oluşturmaktadır. Evreni oluşturan öğretmenlere ve yöneticilere anket uygulanmıştır. Anket Resmi ve Özel okullara gidilerek öğretmen ve okul yöneticilerine uygulanmıştır. Özel okullarında ve resmi okullarında çalışan yönetici ve öğretmenlerin okullarında gerçekleştirilen iş tatmini faktörlerine ilişkin görüşlerinin belirlenmesi amaçlandığı için tarama modellerinden genel tarama modeli kullanılmıştır. Anketle elde edilen verilerin çözümlenmesinde istatistiksel teknikler olarak aritmetik ortalama, standart sapma, t testi ve tek yönlü varyans analizi testi uygulanmıştır. Araştırmanın bulguları şöyle özetlenebilir: 1. Çalışma dört boyutta ele alınmıştır. Bu Dört boyut, bilgilendirme, ödüllendirme yetkilendirme ve işletmeye uyum boyutudur. 2. Özel okullarında çalışan yönetici ve öğretmenlerin okullarında gerçekleşen iş tatmini faktörlerinin her bir boyutuna ilişkin görüş ortalamalarına bakıldığında, yönetici ve öğretmenlerin görüşleri arasında belirtilen dört boyutta da anlamlı bir farklılığa rastlanmamıştır. 3. Özel okullarında çalışan yönetici ve öğretmenlerle, resmi okulunda çalışan yönetici ve öğretmenlerin, iş tatmini faktörlerinin her bir boyutuna yönelik görüş ortalamaları arasında ilgilendirme, yetkilendirme ve ödüllendirme“ boyutlarında anlamlı bir farklılık vardır. IV4. Özel okullarında çalışan yöneticilerle, resmi okulunda çalışan yöneticilerin, iş Mrnini faktörlerinin her bir boyutuna yönelik görüş ortalamaları arasında dört boyutta da anlamlı bir farklılık yoktur. Özel ve resmi okullarında çalışan yöneticilerin görüşleri belirtilen dört boyutta da aynı doğrultudadır. 5. Özel okullarında çalışan öğretmenlerle, resmi okullarında çalışan öğretmenlerin, iş tatmini faktörlerinin her bir boyutuna yönelik görüş ortalamaları arasında dört boyutta da anlamlı bir farklılık vardır. Belirtilen dört boyutta da anlamlı farklılığın kaynağım özel okullarında çalışan öğretmenler oluşturmaktadır. 6.Resmi okullarında çalışan yönetici ve öğretmenlerin okullarında gerçekleşen iş tatmini faktörlerine ilişkin görüş ortalamaları arasında, ”bilgilendirme" boyutu dışındaki diğer boyutlarda anlamlı bir farklılık bulunmaktadır. Her üç boyutta da anlamlı farkın kaynağı yöneticilerdir. Yöneticiler iş tatmini faktörlerinin her üç boyutunda da öğretmenlerden daha olumlu düşünmektedirler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this research is to determine on what level the job satisfaction equipments and systems are used by the teachers and managers in private or government schools according to their perceptions. The scope of the research contains the teachers and the managers of the“Final Dergisi Dershanesi”located in Kadıköy/istanbul and“Hüseyin Avni Sözen Lisesi”and the teachers attending to the Secondary School Mathmetics Education Postgraduate Programme of Marmara University. A questionnaire has been applied to abovementioned teachers and managers by visiting those private and government schools in person. In order to determine the opinions of the teachers and the managers about their job satisfaction,“general scanning method”has been used.