Meme kanserinde prognostik faktörlerin tümör çapı ile ilişkisinin ve bu faktörlerin etkisinin zamana bağlı değişimin incelenmesi
The relationship between prognostic factors and tumor size and their time-dependent effects in breast cancer
  1. Tez No: 171407
  2. Yazar: NABIL MOHAMMED NUAMAH
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ATAÇ BAYKAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
IV ÖZET Dr. Nabil M. Nuamah: Meme kanserinde prognostik faktörlerin tümör çapı ile ilişkisinin ve bu faktörlerin etkisinin zamana bağlı değişiminin incelenmesi; Hacettepe Üniversitesi Genel Cerrahi Âna Bilim Dalı, Ankara, 2006. Meme kanseri olan hastalarda rekürrens ve sağkalımı etkileyen prognostik faktörler üzerine birçok çalışma yapılmıştır. En önemli prognostik faktörlerden bir tanesi de tümör çapıdır. Tümör çapının diğer prognostik faktörler ile ilişkisini inceleyen az sayıda araştırma mevcuttur. Bu çalışmada prognostik faktör olan tümör çapının diğer prognostik faktörler ile ilişkisini, tüm prognostik faktörlerin etkisinin zamana bağlı değişimini ve rekürrens ile sağkalım üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçladık. 1986-1995 yıllan arasında, patoloji, cerrahi ve onkoloji arşivlerinden, T1/T2 N0/N1 M0 olan 231 meme kanseri hastasının kayıtlarına ulaşılmıştır. Bu hastalarda yaş, tamda menopoz durumu, tümör çapı, aksiller lenf nodu durumu, tümörün histolojik diferansiasyonu, lenfovasküler invazyon, adjuvan tedavi gibi faktörlerin, lokal rekürrens, uzak metastaz ve toplam sağkalım üzerindeki etkileri incelenmiştir. Sağkalım hesaplamasında Kaplan Meier, univariant analizde Pearson ki-kare ve lojistik regresyon, multivariat analizde ise Cox regresyon yöntemleri kullanılmıştır. İstatistiksel değerlendirme sonucunda T2 hastaların artmış aksiller lenf nodu tutulum riski, lenfovasküler invazyon ve yüksek tümör diferansiasyonuna sahip olduğu görülmüştür. İlk 5 yıl izlem süresinde uzak metastazı etkileyen faktörler, tümör çapı, aksiller lenf nodu durumu ve lenfovasküler invazyon, ikinci 5 yıl dömende ise sadece aksiller lenf nodu durumu ve lenfovasküler invazyon anlamlı bulunmuştur. Multivariant analizinde toplam sağkalımı etkileyen faktörler, aksiller lenf nodu durumu ve lenfovasküler invazyon olarak bulunmuştur. Lenf nodu negatif hastaların 10 yıllık sağkalım % 96.4, lenf nodu positif hastaların ise % 84.0 olarak saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Mastektomi, adjuvan tedavi, risk fakörleri, uzak metastaz, sağkalım.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Dr. Nabil M. Nuamah: The relationship between prognostic factors and tumor size and their time-dependent effects in breast cancer; Hacettepe University School of Medicine, Department of General Surgery, Ankara, 2006 The effects of prognostic factors on recurrence and overall survival of breast cancer have been studied extensively. Few studies specifically evaluating the relationship between tumor size and the other prognostic factors exist. This study was designed to assess the effects of increasing tumor size on other prognostic factors, the time- related importance of these factors and their effects on local recurrence, distant metastasis and overall survival of breast cancer patients treated at our institution. Between 1986-1995 records of 231 (T1/T2 N0/N1 MO) breast cancer patients were retreaved. Factors including age, menopausal state at diagnosis, type of operation, tumor size, nodal status, histologic grade, lymphovascular invasion, adjuvent therapy, local recurrence and distant metastasis were assessed. Overall survival was evaluated using Kaplan Meier method and Pearson's Chi-Square and logistic regression was for univariate analysis. Multivariate analysis was done using the Cox model. Statistical analysis of the results showed that patients with tumor size greater than 2 cm (T2 patients) have a higher risk of axillary lymph node metastasis, lymphovascular invasion and high-grade tumors compared with Tl patients. Factors having significant effects on distant metastasis during first 5 -year follow-up period were tumor size, axillary lymph node status and lymphovascular invasion, while only axillary lymph node status and lymphovascular invasion significantly affected distant metastasis during the second 5-year follow-up period. Factors with significant effects on overall survival were axillary lymph node status and lymphovascular invasion. The 10-year overall survival for node-positive and node- negative breast cancer patients treated at our institution were found to be 96.4 % and 84.0 %, respectively. KEYWORDS: Mastectomy, adjuvany treatment, risk factors, distant metastasis, overall survival.