Meme kanserlerinde c-erbB-2 onkogeninin prognoza etkisi ve diğer prognostik faktörlerin incelenmesi
- Tez No: 118194
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. LEVHİ AKIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, Onkoloji, General Surgery, Oncology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Meme kanserinde c-erbB-2 eksplorasyonunun prognostik önemi ve diğer prognostik faktörlelre ilişkisi Meme kanseri için bir çok yeni prognostik faktör tanımlanmıştır, fakat henüz hiçbiri hastanın klinik seyrinini önceden tam olarak belirliyememektedir. Möleküler anormalliklerin erken tesbiti prognosda ve tedavi seçiminde etkilidir. HER/neu (c-erbB-2 olarak bilnir) onkogen epidermal büyüme faktötün ailesinin bir üyesidir ve meme kanserli dokuda genetik değişikliğe sebep olur. Bu çalışmada c-erbB-2'nin prognoza etkisi amaçlanmaktadır. Çalışmada Gülhane Askeri Tıp akademisi Haydarpaşa Eğitim hastanesi Genel Cerrahi servisinde 1990-2001 yılları arasında meme kanseri tanısı ile öpere edilen 113 olguda uygulanan ameliyatların ve rezeksiyon materyelinde saptanan çeşitli histopatolojik özelliklerin hastalıksız yaşam süresi ve sag kalım süresine olan etkileri retrospektif olarak araştırıldı. Biz 113 invaziv duktal kanserli hastada standart prognostik faktörleri ve c- erbB-2 ekspresyonunun prognostik önemini araştırdık. c-erbB-2 immino reaktivitesini değerlendirmek için 113 hastanın tümör örnekleri immünohistokimyasal yöntemle incelendi. Hastaların 25 (%22) 'de c-erbB-2 pozitifliği tesbit edilidi. Yaş, menapoz durumunu, tümör büyüklüğünü, lenf nodu tutulumu, mitotik indeksi, grade'e ile c-erbB-2'nin arasındaki ilişkiyi değerlendirdik. c-erbB-2 ekspresyonunun genel sağkalım için (p>0.05) zayıf bir prognostik belirleyici olduğunu, fakat hastalıksız sağkalım için önemli olmadığını bulduk ( p>0.05). Tek değişkenli analizde sağ kalım için önemli faktörler tümör çapı (p=0.02), lenf nodu tutulumu (p=0.02), grade (p=0.03), mitotik indeks (p=0.04) idi. c-erbB-2 ekspresyonu ile prognoz arsında saptanan korelasyon c-erbB-2 nin zayıf bir prognostik faktör olduğunu, Fakat prognostik önemini kesinleştirmek için daha fazla hasta içeren çalışmalara gerek olduğu kanısına varıldı. 64
Özet (Çeviri)
SUMMARY Prognostic significance of C-erbB-2 expression and its relationship with other prognostic factor in breast carcinoma Many new prognoctic factors for breast cancer have been described, and yet the ability to predict patient outcome remains poor. Definite moleculer abnormalities for early detection, assessment of prognosis,and treatment selection. HER-2/neu (also know as c- erbB- 2) onkogene is a member of the epidermal growht factor receptor family and its amplification is one of the most common genetic alterations associated with human breast cancer. The aim of this study was to compare the histopathologic properties of the resection material of 1 13 patients with breast cancer who received surgical therapy at Gülhane Military Medical Faculty, Haydarpaşa Training Hospital, Istanbul between 1990-2001 with their diseae-free and overiall survival, retrospectively. We investigeted the established prognoctic factors in 113 invasive ductal carsinomas patients and also investigated whether the determination of c-erbB-2 overexpression has prognostic value in these patients.To assess c-erbB-2 oncogen immunoreactivity, 113 patients were examined using İmmunohistochemical methods, c-erbB-2 overexpression was detected in 25 of 113 (%22) paraffin-embedded breast cancer specimens. We evaliuated age, menopousel status, tümör size, nodal states, mitotic index, grade with also c-erbB-2. We found that c-erbB-2 expression was a significant poor prognostic indicator for overall survival(OS)(p>0.05) but not for disease-free survivel(DFS) (p>0.05). Besides CerbB-2+,also between tumor size(p=0.02), nodal status (p=0.02), MBR(p=0.03) mitotic index (p=0.04) were significantly prognostic for OS in univariate analysis. The finding of a correlation between c- erbB-2expression and the prognosis of patients with breast carcinoma suggests that c-erbB-2 expression is a significant prognostic factors in human breast cancer but further studies are needed verify the prognostic value of c- erbB-2 in larger patient population. 65