Mevsimsel allerjik rinitli hastalarda indükte balgam örneklerinde sisteinil lökotrien ve matriks metalloproteaz-9 ile doku matriks metalloproteaz inhibitör-1 düzeylerinin değerlendirilmesi ve bu faktörlerin bronş aşırı duyarlılığı ile ilişkisinin ara
The evaluation of cysteinil leukotriene, matrix metalloprotease-9 and tissue inhibitor of matrix metalloprotease-1 in induced sputum and the correlation between bronchial hyperreactivity and these parameters in patients with seasonal allergic rhiniti
  1. Tez No: 171442
  2. Yazar: ADİLE BERNA DURSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLFEM ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Mevsimsel Allerjik Rinitli Hastalarda İndükte Balgam Örneklerinde Sisteinil Lökotrien ve Matriks Metalloproteaz-9 ile Doku Matriks Metalloproteaz İnhibitör-1 Düzeylerinin Değerlendirilmesi ve BU faktörlerin Bronş Aşırı Duyarlılığı ile İlişkisinin Araştırılması Giriş: Astımı olmayan allerjik rinitli hastalarda (MAR) bronşiyal hiperreaktivite ve inflamasyon araştırılmakla birlikte, alt solunum yollarında remodelling varlığı hakkında ki bilgilerimiz sınırlıdır. Amaç: Allerjik rinitli olguların alt havayollarındaki inflamasyon ile remodelling varlığının araştırılması ve bronşiyal hiperreaktivite ile ilişkilerinin ortaya konması hedeflendi. Metod: Deri prik testinde sadece polen duyarlılığı saptanan 30 astımı olmayan MAR, 16 astmatik MAR ve 14 sağlıklı kontrol çalışmaya dahil edildi. Polen mevsiminde (Mayıs-Haziran) arada en az 3 gün olmak koşuluyla metakolin ve AMP ile bronş provokasyonu, takiben balgam indüksiyonu uygulandı. sLT inflamasyon için, MMP-9 ve DMPİ- 1 ise remodelling için indükte balgamda ELISA yöntemi ile ölçüldü. Sonuçlar üç grup arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Nonastmatik MAR hastalarının indükte balgam ortalama sLT düzeyi (132,98±25,1 pg/ml) kontrol grubundan (61,62±15,3 pg/ml) anlamlı yüksek (p=0,005), ancak astımlı MAR (240,08±69,3 pg/ml) olguları ile benzer bulundu. sLT düzeyleri ile metakolin BPT arasında ilişki gözlenmemekle birlikte, AMP BPT arasında uyum vardı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Evaluation Of Cysteinil Leukotriene, Matrix MetalIoprotease-9 And Tissue Inhibitor Of Matrix Metalloprotease-1 In Induced Sputum And The Correlation Between Bronchial Hyperreactivity And These Parameters İn Patients With Seasonal Allegic Rhinitis Background: Although bronchial hyperreactivity and inflammation in lower airways of nonasthmatic patients with AR has been investigated, limited data is available for the presence of remodelling process in those patients. Aim: To documente inflammation and remodeling in lower airways in nonasthmatic seasonal allergic rhinitis (SAR) patients; to investigate their relationship between bronchial hyperreactivity (BHR). Method: The study group consisted of patients demonstrating grass pollen allergy in skin prick tests compatible with the history. During pollen season induced sputum, bronchial provocation test with both methacholine and AMP were performed in 30 nonasthmatic seasonal allergic rhinitis, 16 seasonal asthmatics and 14 healthy controls. cysLT for inflammation, MMP-9 and TIMP-1 for remodelling was measured by ELISA in induced sputum. Results: Mean cys LT level (132,98±25,1 pg/ml) in nonasthmatic SAR patients was higher from those of healthy control subjects (61,62±15,3 pg/ml) ( p=0,005); but similiar to those of asthmatic SAR patients (240,08±69,3 pg/ml). Although there was no relationship between methacholine BHR and mean cys LT, BHR to AMP and mean cys LT level was associated.