Tip 2 diabetes mellitus hastalığında HbA1C düzeyi ile beyin sapı odiometrisinin (bera) karşılaştırılması ve prognoz tayinindeki yeri
The role of the ABR and HbA1C in the detection of the prognozis in type 2 diabetes mellitus
- Tez No: 171448
- Danışmanlar: PROF.DR. FARUK MERİÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
6.0ZET: Son yüzyılda Diabetes Mellitus mortalite morbidite açısından en önemli hastalıklardan biri olmuştur. Diabetes Mellitusun komplikasyonlarından korunmak için subklinik nöropatiyi düzenli aralıklarla ABR kaydı yaparak tespit etmek mümkündür. ABR kaydında herhangi bir patoloji saptanırsa hastaların kan şekeri daha sıkı takip edilmeli ve hastalar özellikle hipoglisemi ve ketoasidozdan korunmalıdır. Poliklinik kontrollerinde hastaların açlık kan şekeri takibi yanı sıra kan HbA1c kontrolleri yapılarak son 3 aylık kan şekeri hakkında bilgi sahibi olunabilir. Hastaların Kan şekerindeki aşırı dalgalanmalara izin verilmemeli mümkünse hastalar evde kendileri kan şekerlerini günde birkaç defa ölçerek kaydetmelidirler. Hastaların yaşlarına göre ABR kayıtlarının karşılaştırması yapılarak belirli aralıklarla tekrarlanması hastaların monitörizasyonu açısından çok önemlidir. Çalışmamızda Diabetes mellituslu 30 hasta ile 30 kontrol grubunun kan HbA1c düzeyleri ile uyarılmış beyin sapı cevapları karşılaştın İm ıştır. Heriki grup arasında I, III veV dalga latansları ile l-lll,l-V ve IH-V interpik dalga latansları arasında istatistiksel olarak kaydadeğer fark bulunmamıştır. Literatürde de benzer şekilde sonuçlar elde edilmiştir fakat nöropati olan hastalarda belirgin uzama saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
7.INGILIZCE ÖZET: SUMMARY: Most resently, it was accepted that Diabetes mellitus is the most important disease from the point of view mortality and morbidity. İt is possible to determine subclinic neuropathy recording ABR to avoide complication of D.M. If it is determined pahtologic condition on the ABR recording, it must be follow more tightly serum glicose levels of patients and it must be avoide especialy hipoglisemia and ketoasidosis. It can be obtained information about last three monthly blood gucose controlling HbA1c levels of patients together with fasting blood glucose following in the policlinic controls. It must not give permission excessive undolation of blood glucose, patients must be record asseying several times their blood glucose. It is important that ABR records of patients must be compare according to ages repeating with spesitlc interwals. In our study, it was compared evoked brainstem responces with serum HbA1c levels of 30 patient with Diabetes Mellitus and 30 control group patients when working groups compare with respect whether I, III and V wave latences or l-lll, l-V and lll-V interpic wave latances. Statistical differences was not found significant. It was observed smiler results to our study, it was determined clear extend on the patients with neuropathy.