Sıçan karaciğerinde antioksidan sistemlere leptinin etkisi
Role of leptin on antioxidant defense system in rat liver
  1. Tez No: 171476
  2. Yazar: GÜLİZ ZEYBEKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEDRET KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
53- 6. ÖZET Bu çalışmada, hareketsizlik ve soğuk stres uygulanan deneklerin karaciğerinde, antioksidan sistem aktivitelerinin incelenmesi ve leptinin de bu sistemlerin aktivitesine olan etkisi incelendi. Çalışmada 31 adet Wistar-Albino erkek rat (200 ± 20 gr) 4 gruba ayrıldı. 1. Kontrol 2. Stres, 3. Leptin (10ug/kg), 4.Leptin+Stres. Stres gruplarında 7 gün süre ile günde tek doz intraperitoneal Leptin/PBS verildikten sonra 8. gün +4 °C de 4 saat soğuk hareketsizlik stresi uygulandı. Uygulamayı takiben, sodyum pentotal anestezisi altında kalpten kan alınarak denekler sakrifiye edildi. Tüm deneklerden 8. günde alınan karaciğer dokularında, Glutatyon düzeyleri (GSH), Süperoksit Dismutaz (SOD), Tiyoredoksin redüktaz (TR) ve Glutatyon Peroksidaz (GPx) aktiviteleri spektrofotometrik yöntemlerle ölçüldü. Gruplar arası farkları belirlemede Kruskal- Wallis ve Mann- Whitney U testleri kullanıldı. p0.05). Bununla birlikte leptin+stres grubunda kontrole göre anlamlı bir azalma gözlenmiştir(p0.05). Glutatyon düzeylerinde, stres ve leptin gruplarında (p=0.005 ve p=0.004, sırasıyla) kontrol grubuna göre anlamlı bir azalma saptanmıştır. Glutatyon düzeylerinde leptin grubuna göre ise leptin + stres grubunda anlamlı bir artış gözlenmiştir (p=0.001). Çalışmamızda stresin oksidan ve antioksidan dengeyi bozduğunu, leptinin de diğer antioksidanlar kadar karaciğer enzim sistemleri üzerine koruyucu etkilerinin olduğunu gözlemledik.
Özet (Çeviri)
54 7. SUMMARY In this study; 31 Wistar albino male rats were divided into 4 groups: 1. Control, 2. Stress, 3. Leptin, 4. Leptin + Stress. Stress groups were subjected to a single dose PBS/leptin injection daily (i.p., 10ug/kg /day) for.7 days followed by an additional 4 hours cold-restraint stress at +4°C. The animals were immediately sacrificed and liver glutathione (GSH) levels, superoxide dismutase (SOD), thioredoxin reductase (TR) and glutathione peroxidase (GPx) activities were determined. Analyses were done by Kruskal-Wallis and Mann-Whitney U tests and a significance level of p0.05) in the leptin group when compared to the stress group. SOD activity was increased significantly (p0.05) among the other groups.Glutathione levels in the stress and leptin groups were significantly reduced (p=0.005 and p=0.004, respectively) when compared to the control group. Glutathione levels in the leptin + stress group were significantly increased (p=0.001) when compared to the leptin group. In our study, we observed that stress damages oxidant and antioxidant balance, leptin, like other antioxidants, has protective effect on liver enzyme systems.