Levosimendanın insan internal meme arteri üzerindeki vazodilatör etki mekanizmasının araştırılması
The investigation of the vasodilatory effect of levosimendan on human internal mammary artery
- Tez No: 171475
- Danışmanlar: PROF.DR. FATMA AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
-84- 6. ÖZET Kalp yetmezliği tedavisinde klinik kullanıma yeni giren bir ilaç olan levosimendanın pozitif inotropik etkilerinin yanı sıra damarlar üzerinde gevşetici etkisi olduğu bilinmektedir. Fakat insan damarları üzerindeki etkisini araştıran çalışma sayısı sınırlıdır. By-pass operasyonlarında greft dokusu olarak sıklıkla kullanılan internal meme arteri üzerindeki vazodilatör etkisinin mekanizması tam olarak aydınlatılamamıştır. Bu amaçla by-pass operasyonlarına giren kadın ve erkek hastalardan arta kalan İMA parçalan üzerinde in-vitro organ banyosunda levosimendanın vazodilatör etkisinin mekanizmasına yönelik çalışmalar yapılmıştır. Koroner by-pass operasyonuna giren erkek hastalardan alman endoteli sağlam İMA halkalarında levosimendanın artan dozda kümülatif olarak (10“ -3x-10”M) uygulanması sonucu (EC50 =6.0 xl0“ ±3,4x10”), maksimum 77,0 ± 5,9 % 'luk bir gevşeme gözlenmiştir. Endoteli kazınmış grupta ise bu değer 83,3±5,1 % (EC50=6.6xl0“8±2,4xl0”8) olarak bulunmuştur. Levosimendanın oluşturduğu vazodilatasyonun endotel tabakası kaynaklı medyatörlerden bağımsız olduğu düşünülmektedir. Etkinin potasyum kanalları üzerinden oluştuğu hipotezine dayanarak çeşitli potasyum kanal blokerleri kullanılarak levosimendan gevşeme cevaplan çalışılmıştır.-85- Koroner by-pass operasyonuna giren erkek hastalardan alman, endotel tabakası mekanik yolla kazınmış İMA halkalarına, 25 dakikalık, glibenklamid(10“ 4 M), 4-aminopiridin (5x1 0”3 M) ve karibdotoksin (10“7 M) inkübasyonu uygulandıktan sonra artan dozda kümülatif olarak levosimendan (10”9 -3x-10“5 M) uygulanmıştır. Etkinin glibenklamid (Emaks=67,4±3,8) ve karibdotoksin (Emaks=56,l±8,9) varlığında inhibe olduğu görülmüştür. Koroner by-pass operasyonuna giren kadın hastalardan alman İMA halkalarına artan dozda kümülatif olarak (10”9 -3x-10“5 M) uygulanması sonucu (EC50 =4.7 xl0”8±7,3xl0“9), maksimum 68,8 ± 3,1 % iik bir gevşeme gözlenmiştir. Kadın hastalardan alman İMA üzerindeki levosimendanm gevşetici etkisi erkek hastalardana alman sonuçlarla karşılaştırıldığında, levosimendanm gevşetici etkisinin erkek İMA lan üzerinde daha belirgin olduğu gözlenmiştir. Kadm hastalardan alman İMA üzerinde yapılan mekanizmaya yönelik çalışma sonucunda gevşemenin, ne glibenklamid, ne 4-aminopiridin ne de karibdotoksin varlığında belirgin şekilde inhibe olmadığı gözlenmiştir.86 Levosimendanın spazm önleyici etkisinin değerlendirilmesi için bazı dokular 10”6 M levosimendan ile inkübe edilmişlerdir. Kadm hasta sayısmm yeterli olmaması sebebiyle bu grup deney sadece erkek hastalardan alman İMA halkaları kullanılarak yapılmıştır. Levosimendanın endotelsiz İMA halkalarının kümülatif noradrenaline verdiği cevabı değiştirmediği, endoteli sağlam dokuda ise kasılmanın bir ölçüde önlendiği gösterilmiştir. Sonuçta, bu çalışmanın bulguları, levosimendanın erkek hastalardan alman IMA'larda Katp ve BKca kanallarım aktive ederek vazodilatasyon oluşturdunu fakat, kadm hastalardan alman IMA'larda farklı bir etki mekanizması üzerinden etki gösterdiğini ortaya koymuştur. Bu çalışmanın kliniğe nasıl yansıyacağı bilinmemekle birlikte, levosimendanın perioperatif İMA spazmlarında ve koroner arter by-pass operasyonu sonucu ortaya çıkan hipertansion tedavisinde yararlı olabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
-87 7. SUMMARY It's known that levosimendan which is a newly introduced drug for the treatment of heart failure, has also vasodilator effect on vessels. There are limited number of study, searching on this aspect of this drug, especially on human vessels. Still, the mechanism of its vasodilatory effect on human internal mammary artery cannot be determined properly. In order to enlighten this vasodilatory effect of levosimendan on human internal mammary artery (IMA), graft materials are obtained from patients undergoing coronary artery revascularization and artery segments are tested in in- vitro organ baths. Concentration-response curves to levosimendan (10“9 -3x-10”5 M) were obtained on IMA rings precontracted by noradrenalin. The results for the endothelium intact rings taken from male patients are (EC50 =6.0 xl0“8±3,4xl0”8) and maksimum relaxation is 77,0 ±5,9 %, and as for the endothelium denuded group, maximum relaxation is 83,3±5,1 % (EC50=6.6xlO“8± 2,4xl0”8).88- It was shown that the vasodilatory mechanism of levosimendan is independent of the endotelium derived factors. Rings taken from male patients are incubated with several potassium channel blokers and cumulative levosimendan has been applied afterwards. Glibenclamide(K)'4 M), 4- aminopyridine (5xl0“3 M) and charibdotoxin (10”7 M) are introduced in organ baths and endothelium denuded vessels are incubated for 25 minutes with these antagonists.Glibenclamide (Emax=67,4±3,8) and charibdotoxin (Emax=56,l±8,9) incubation attenuated the levosimendan induced relaxations in male IMA rings. Then, concentration-response curves to levosimendan (10~9 -3x-10“5 M) were obtained on IMA rings taken from female patients. The results for the endothelium denuded rings are (EC50 =4.7 xlO”±7,3x10“ ) and maximum relaxation is 68,8 ± 3,1 %. Endothelium denuded IMA rings which are taken from female patients are incubated with glibenclamide(K)”4 M), 4-aminopyridine (5xl0“3 M) and charibdotoxin (10”7 M) for 25 minutes. Concentration-response curves to levosimendan (10“9 -3x-10”5 M) were obtained afterwards. None of the potassium channel blockers attenuated the levosimendan induced relaxation in female IMA rings.-89 In order to evaluate the antispasmodic effect of levosimendan, some rings are incubated in 10“6 M levosimendan and cumulative noradrenaline was applied as cumulatively (10 ”8 -10 "* M). This group of experiments are performed only on male rings, due to the fact that female IMA rings were limited. In endothelium denuded rings no inhibitory effect of levosimendan was observed, but, to some extend, endothelium intact rings showed resistance to noradrenalin constriction. In conclusion, the present study results suggest that, levosimendan might activate Katp and BKca channels in IMA from male by a mechanism different from that of female IMA. The findings from this study may be clinically relevant. Levosimendan can be used against perioperative IMA spasm and also hypertension which is frequently occured early after by-pass grafting.