Crataegus türlerinin fitoterapideki önemi
The Importance of crataegus genus in phytoterapy
  1. Tez No: 171482
  2. Yazar: BEYZA ÖZDEVECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Anadolu'da“alıç”ismiyle bilinen Crataegus türlerinin kardiyovasküler sistem üzerindeki pozitif etkileri nedeniyle, son yıllarda fitoterapide oldukça popüler bir bitkisel ilaç haline gelmiştir. Crataegus cinsi, Türkiye florasında 21 tür ile temsil edilmekte olup, bu türler üzerinde şu ana kadar herhangi bir analitik çalışma yapılmamıştır. Bu çalışmada, Türkiye'nin değişik yerlerinden toplanan 4 adet Crataegus türü olan C. aronia var. aronia, C. monogyna, C. monogyna ssp. monogyna ve C. pseudoheterophylla yaprak ve meyvelerinden hareketle hazırlanan % 70 metanollü ekstrelerde, viteksin~2“-0-ramnozit ve hiperozit adlı iki ana flavonoitin HPLC ile miktar tayinleri yapılmış, ayrıca spektrofotometrik yöntemle total prosiyanidin miktarları hesaplanmıştır. Bunun yanısıra, ticari olarak satılan ve Crataegus ekstresi taşıdığı bildirilen 6 adet preparatta da viteksin-2”-0- ramnozit ve hiperozit miktar tayinleri gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak; bu şartlar altında, Türkiye'de yetişen C. monogyna (CMB, % 2,50) ve C. monogyna ssp. monogyna (CMM, % 2,86) yaprak ekstrelerinin total flavon miktarı açısından Avrupa Farmakopesi ve ESCOP'ta verilen kriterlere uyduğu bulunmuştur. Diğer taraftan, yukarıda verilen 4 türe ait yaprak ve meyve örneklerinden hazırlanan etanollü ekstrelerin de antibakteriyel, antifungal, antiviral aktiviteleri ile sitotoksisiteleri belirlenmiştir. Elde edilen verilere göre; ekstrelerin Candida albicans ile Herpes simplex virüsüne karşı oldukça aktif oldukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to its positive effects on cardiovascular system, the Crataegus genus, known as“alıç”in Anatolia, has recently become a quite popular herbal medicine in phytotherapy. This genus is represented by 21 species in the flora of Turkey and, up to date, no any analitical study has been performed on Turkish Crataegus species. In this study, the methanolic (70 %) extracts prepared from the leaves and fruits of 4 Crataegus species collected from different parts of Turkey, namely C. aronia var. aronia, C. monogyna, C. monogyna ssp. monogyna, and C. pseudoheterophylla, have been analyzed by HPLC from the view point of vitexine-2“-0-rhamnoside and hyperoside quantification and besides, their total procyanidine amounts have been calculated using a spectrophotometric method. Moreover, vitexine-2”-0-rhamnoside and hyperoside quantification has been carried out on 6 commercially available preparations, in which are reported to contain Crataegus extract. As a conclusion, we found that under these conditions, the leaf extracts of C. monogyna (CMB, 2,50 %) and C. monogyna ssp. monogyna (CMM, 2,86 %) are in accordance with the criteria required by European Pharmacopeia and ESCOP in terms of total flavone amount. On the other hand, the ethanolic extracts prepared from the leaf and fruit samples of the abovementioned 4 species have been also screened for their antibacterial, antifungal, and antiviral activities as well as their cytotoxicity. According to data we obtained, the extracts have been verified to be highly effective against Candida albicans and Herpes simplex virus.