Yaşlılarda tiroid hastalıkları ile homosistein düzeyleri arasındaki ilişkisi
Relation of diseases and homocysteine levels in the elderly
- Tez No: 171551
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TESLİME ATLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Yaşlılarda Tiroid Hastalıkları İle Homosistein Düzeyleri Arasındaki İlişki Yaşlanma ile tiroid hastalıklarının görülme sıklığı belirgin olarak artar. Ayrıca plazma homosistein düzeyleri de yaşlanma ile birlikte artış gösterir. Tiroid hormonlarının, homosistein metabolizması üzerine çeşitli etkileri vardır. Hipotiroidizmde total plazma homosistein düzeyleri artarken, hipertiroidizmde ise hafif azalmakta veya değişmemektedir. Bu çalışmada, yaşlılarda sık olarak rastlanan tiroid fonksiyon bozuklukları ile homosistein düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada 2002-2006 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Geriatri Kliniğine başvurmuş olan hastaların dosyaları retrospektif olarak değerlendirildi. Yaşlan 65- 92 arasında değişen, yaş ortalaması 73.8±6.5 yıl olan, 1 87'si kadın ve 100'ü erkek toplam 287 vaka çalışmaya alındı. Vakaların 25'i hipotiroid, 37'si hipertiroid, 55'i subklinik hipotiroid, 84'ü subklinik hipertiroid ve 86'sı ötiroid idi. Tüm hastaların serbest Triiyodotironin (sT3), serbest Tetraiyodotironin (sT4), sensitif stimülan hormon (sTSH), vitamin B-ı2, folik asit, total kolesterol (TK), düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL), yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL), trigliserit (TG), total homosistein ve kreatinin düzeyleri kayıt edildi. Homosistein için normalin üst sınırı olarak 15 umol/L alındığında, tüm hastaların %51,2'sinde plazma homosistein düzeyleri yüksek olarak bulundu. Gruplar ayrı ayrı değerlendirildiğinde ise, homosistein yüksekliği hipertiroid grupta %43, subklinik hipertiroid grupta %49, hipotiroid grupta %72, subklinik hipotiroid grupta %75 ve kontrol grubunda %36 olarak bulundu. Hipotiroidizm ve subklinik hipotiroidizm gruplarında plazma homosistein düzeyleri, hipertiroidizm, subklinik hipertiroidizm ve kontrol gruplarına göre anlamlı olarak yüksekti (p0.05). Hipertiroidizm, subklinik hipertiroidizm ve kontrol grupları arasında plazma homosistein düzeyleri benzerdi. Tüm gruplar karşılaştırıldığında vitamin B-ı2, folik asit ve serum kreatinin düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY Relation of Thyroid Diseases and Homocysteine Levels in The Elderly Prevalence of thyroid disease significantly increases with age. Plasma homocysteine levels also increases with age. Thyroid hormones have various effects on homocysteine metabolism. Total plasma homocysteine levels increase in hypothyroidism and decrease or remain unchanged in hyperthyroidism. Main scope of this study is to examine relation of thyroid disorders and plasma homocysteine levels in the elderly. Records of patients admitted to Ankara University Geriatrics Clinic between 2002 and 2006 were assessed in this study. A total of 287 patients (187 female, 100 male) between 65-92 (mean: 73.8±6.5 ) years of age were included in the study. Of the 287 cases included in the study, 25 were hypothyroid, 37 were hyperthyroid, 55 were subclinic hypothyroid, 84 were subclinic hyperthyroid and 86 were euthyroid. In the study, free triiodothyronine (free T3), free tetraiodothyronine (free T4), thyroid stimulating hormone (sTSH), cyanocobalamine (vitamin B12), folic acid, total cholesterol (TC), low density lipoprotien (LDL), high density lipoprotein (HDL), triglyceride (TG), plasma total homocysteine and serum creatine levels were recorded. Plasma homocysteine levels of %51,2 of the patients were found over 15 umol/L, the upper limit of normal. When groups were evaluated separately, homocysteine levels were elevated in %43 of hyperthyroid patients, %49 of subclinic hyperthyroid patients, %72 of hypothyroid patients, %75 of subclinic hypothyroid patients and %36 of control patients. Plasma homocysteine levels of the hypothyroid and subclinic hypothyroid patients were significantly higher than those of control, subclinic hyperthyroid and hyperthyroid patients (p0.05) and were similar between hyperthyroid, subclinic hyperthyroid and control groups. Cyanocobalamine, folic acid and serum creatine levels were similar between all groups(p>0.05).