Romatoid artrit ve sistemik sklerozlu hastalarda nitrik oksit, malondialdehit düzeyleri, ksantin oksidaz ve süperoksit dismutaz aktiviteleri
The levels of malondialdehyde, nitric oxide, the activity of xanthine oxidase and superoxide dismutase enzymes of patients with rheumatoid arthritis and systemic sclerosis
- Tez No: 339453
- Danışmanlar: DOÇ. DR. Ş. NUR AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Sağlıklı kişilerde normal metabolizma esnasında üretilen serbest radikaller organizmadaki antioksidanlar tarafından nötralize edilir. Ancak serbest radikallerin aşırı artışı veya antioksidan sistemlerin yetersizliği oksidatif stresle sonuçlanır. Serbest oksijen radikalleri ile temel hücre komponentlerinin oksidatif hasarı, sistemik skleroz (SSk) ve romatoid artrit (RA) patogenezinde önemli bir mekanizma olarak öne sürülmektedir. Sistemik skleroz vasküler hasar, immünolojik anormallikler, deri ve iç organların yaygın fibrozu ile seyreden kronik inflamatuar bir hastalıktır. Hastalığın etiyolojisi tam olarak bilinmemekle beraber patogenezinde oksidatif stresin önemli rol oynadığı düşünülmekte. Romatoid artrit, periferik eklemlerde inflamasyon ile kendini gösteren kronik bir hastalıktır. RA?nın kesin patolojisi bilinmemekle beraber oksidatif stresin patolojide etkili olduğunu gösteren birçok çalışma vardır. Bu çalışmada SSk ve RA?lı hastalarda malondialdehit (MDA), nitrik oksit (NO) düzeyleri, ksantin oksidaz (XO) ve eritrosit süperoksid dismutaz (SOD) enzim aktivitelerinin araştırılması amaçlanmıştır. Sistemik skleroz tanısı alan 42 hasta, romatoid artrit tanısı alan 43 hasta ve 40 sağlıklı kontrol grubu çalışmaya alındı. Bireylerin serum MDA ve serum NO düzeyleri, serum XO ve eritrosit SOD enzim aktiviteleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
In healthy humans beings, the endogenous free radicals produced in the body are neutralized by endogenous antioxidants. But, the insufficiency of antioxidant defense systems or the acceleration of the oxidative reactions can result in the oxidative stress. Oxidative damage to essential cell components caused by oxygen free radicals has been proposed as an important mechanism in the pathogenesis of systemic sclerosis (SSc) and rheumatoid arthritis (RA). Systemic sclerosis is a chronic inflammatory disease characterized by vascular injury, immunological abnormalities and widespread fibrosis of skin and internal organs. Although the etiology of disease is unknown, It is thought that oxidative stress has an important role in the pathogenesis. Rheumatoid arthritis (RA) is a chronic disease characterized by inflammation in periferic joints. Although the pathophysiological basis of RA is not yet fully understood, some investigations have been shown that oxidative stress have implicated in its pathogenesis. In this study, the levels of malondialdehyde (MDA), nitric oxide (NO), the activity of xanthine oxidase (XO) and erythrocyte superoxide dismutase (SOD) enzymes of patients with rheumatoid arthritis and systemic sclerosis (SSc) were investigated. Forthy-two patients with systemic sclerosis (SSc), Forthy-three patients with rheumatoid arthritis and 40 healthy controls were taken into the study. The levels of serum MDA and serum NO, the activity of serum XO and erythrocyte SOD enzymes were determined.