Kronik obstrüktif akciğer hastalığı alevlenmesinin ağırlığını belirlemede serum iskemi modifiye albumin düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum ischemia modified albumin level in determining the prognosis of chronic obstructive lung disease exacerbation
- Tez No: 639264
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ARGÜDER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Giriş: Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), yüksek morbidite ve mortalite riski nedeni ile önemli bir halk sağlığı sorunudur. Hastalığın patogenezi ve ilerlemesinde rol alan temel faktörler inflamasyon ve oksidatif strestir. KOAH alevlenmesinde hipoksi sırasında reaktif oksijen radikallerinin arttığı, oksidan ve antioksidan sistemler arasındaki dengenin bozulduğu bilinmektedir. İskemi modifiye albumin (İMA), oksidatif stres koşulları altında oluşan modifiye olmuş bir serum albuminidir. Literatürde miyokard iskemisi, pulmoner emboli, kardiyopulmoner resüsitasyon, enfeksiyonlar, serebrovasküler iskemi, akut mezenterik iskemi, diabetes mellitus, son evre böbrek hastalıkları, bazı kanserler, sepsis, metabolik sendrom, karaciğer hastalıkları, sistemik skleroz ve obstrüktif uyku apne sendromunda İMA'nın arttığını gösteren çalışmalar vardır. KOAH alevlenmesinde İMA düzeyinin değerlendirildiği az sayıda hasta ile yapılmış sadece bir çalışma mevcuttur. Çalışmamızda, İMA düzeyinin KOAH alevlenmesinin prognozunu belirlemede kullanılabilirliğini araştırmayı amaçladık. Materyal- Metod: Çalışmaya KOAH grubundan 90 ve kontrol grubundan 60 olmak üzere toplam 150 olgu dahil edildi. KOAH grubu; stabil KOAH hastaları (n=34), NİMV uygulanan KOAH alevlenme hastaları (n=33) ve NİMV uygulanmayan KOAH alevlenme hastaları (n=23) olmak üzere 3 alt grupta değerlendirildi. Ayrıca hastalar NİMV tedavisinden bağımsız olarak ayaktan stabil KOAH hastaları, servis yatışı olan KOAH alevlenme hastaları ve yoğun bakım yatışı olan KOAH alevlenme hastaları olarak 3 alt grupta incelendi. Hastalarda İMA, tam kan sayımı, C-reaktif protein (CRP), biyokimyasal analiz ve SpO2 değerlendirmeleri yapıldı. Hastaların sosyodemografik özellikleri, medikal öyküleri, hastaneye yatış süreleri kaydedildi. Bulgular: KOAH'lı hastaların yaş ortalaması 67 (min-max: 51-80), kontrol grubunun yaş ortalaması ise 65 (min-max: 50-80) olarak bulundu. Çalışmamızda kontrol grubu ile, stabil KOAH hastaları, NİMV uygulanan KOAH alevlenme hastaları ve NİMV uygulanmayan KOAH alevlenme hastalarının İMA değerleri karşılaştırıldı. Stabil KOAH hastaları ile kontrol grubunun İMA düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı (p=0,258).
Özet (Çeviri)
Introduction: Chronic obstructive pulmonary disease (COPD) is an important public health problem due to the high risk of morbidity and mortality. The main factors involved in the pathogenesis and progression of the disease are inflammation and oxidative stress. It is known that reactive oxygen radicals increase and the balance between oxidant and antioxidant systems is disturbed during COPD exacerbation. Ischemia-modified albumin (IMA) is a modified serum albumin that occurs under oxidative stress conditions. IMA is shown to be elevated in myocardial ischemia, pulmonary embolism, cardiopulmonary resuscitation, infections, cerebrovascular ischemia, acute mesenteric ischemia, diabetes mellitus, end stage kidney diseases, some cancers, sepsis, metabolic syndrome, liver diseases, systemic sclerosis and obstructive sleep apnea syndrome. There is only one study with a small number of patients evaluating the IMA level in exacerbation of COPD. In our study, we aimed to investigate the usability of IMA level in determining the prognosis of COPD. Material-Method: A total of 150 cases, 90 from the COPD group and 60 from the control group were included in the study. Patients were evaluated in three subgroups: stable COPD outpatients (n=34), non-invasive mechanical ventilation (NIMV) applied (n=33) and NIMV non-applied COPD exacerbation patients (n=23). In addition, patients were analyzed in 3 subgroups, regardless of NIMV treatment, as outpatient stable COPD patients, hospitalized COPD exacerbation patients, and intensive care hospitalized COPD exacerbation patients. Patients underwent IMA, complete blood count, C-reactive protein (CRP), biochemical analysis and SpO2 evaluations. Sociodemographic characteristics, medical histories and length of hospital stay were recorded. Results: The mean age of patients with COPD was 67 (min-max: 51-80), and the mean age of the control group was 65 (min-max: 50-80). In our study, IMA values of stable COPD patients, NIMV applied COPD exacerbation patients and NIMV nonapplied COPD exacerbation patients were compared. There was no difference between the stable COPD patients and the control group's IMA levels (p = 0.258).