Koroner arter hastalığının klinikte karşılaşılan formları ile normal koroner anjiogramı olan bireylerin plazma sistatin C düzeylerinin karşılaştırılması
The comparison of plasma cystatin C levels between the patients with normal coronary angiography and the forms of coronary artery disease in clinics
  1. Tez No: 171574
  2. Yazar: NİHAT PEKEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER KOZAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
9. ÖZET KORONER ARTER HASTALIĞININ KLİNİKTE KARŞILAŞILAN FORMLARI İLE NORMAL KORONER ANJİOGRAMI OLAN BİREYLERİN PLAZMA SİSTATİN C DÜZEYLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI Giriş ve Amaç Sistatin C, elastin ve kollajenin yıkımında rol oynayan katepsin grubu proteolitik enzimlerin güçlü bir inhibitörüdür. Aterosklerotik plak içindeki sistatin C eksikliğinin, proteolitik aktivitenin artmasına neden olarak plak kapsülünün yırtılmasında ve klinik kardiyovasküler olayların gelişmesinde rol oynadığı iddia edilmiştir. Çalışmamızda normal koroner arteriogramı olan bireylerle karşılaştırıldığında, plak komplikasyonun olmadığı stabil anjina pektorisli hastalar ile plak komplikasyonun temel patofizyolojik rol oynadığı akut koroner sendrom olgulannda plazma sistatin C düzeyleri açısından farklılık olup olmadığını araştırmayı planladık. Gereç ve Yöntem Çalışmaya ocak-2005 ile nisan-2006 tarihleri arasında kliniğimize başvuran ve koroner anjiografisi yapılan hastalar alındı. Hastalar AMÎ (grup 1), kararsız angina (grup 2) ve kararlı angina (grup 3) gruplarından oluşmaktaydı. Koroner anjiografisinde koroner arterleri normal saptanan olgular kontrol grubu olarak (grup 4) alındı. AMÎ grubundaki hastalardan plazma örnekleri olayın ilk 24 saati içinde, diğer hastalardan koroner anjiografinin yapıldığı gün alındı. Plazma sistatin C ölçümleri Dade Behring otoanalizatörü kullanılarak nefelometrik yöntemle yapıldı. Bulgular Çalışmaya toplam 397 hasta dahil edildi. Gruplar arasında ortalama yaş, BKİ bakımlarından fark saptanmadı. Kontrol grubunda kadın hasta sayısı diğer gruplardan anlamlı olarak daha fazlaydı (p=0.003). Gruplar arasında plazma sistatin-C düzeyleri bakımından fark saptanmadı (grup 1, grup 2, grup 3 ve grup 4 için medyan değerler mg/L cinsinden sırasıyla; 0,95 ; 0,95 ; 0,93 ; 0,89 ; p=0,49). Sonuç Çalışmamızda koroner arter hastalığı olan ve olmayanlarda ve koroner arter hastalığının klinik alt tipleri arasında plazma sistatin C düzeyleri benzer çıktı. Biz bunun aterosklerotik plaklardaki lokal sistatin C düşüklüğünün plazma sistatin C düzeylerine yansımamasından kaynaklandığım düşündük. 41
Özet (Çeviri)
10.SUMMARY THE COMPARISON OF PLASMA CYSTATIN C LEVELS BETWEEN THE PATIENTS WITH NORMAL CORONARY ANGIOGRAPHY AND THE FORMS OF CORONARY ARTERY DISEASE SEEN IN CLINICS. Introduction and Aim Cystatin C is a powerful inhibitor of cathepsin type proteolytic enzymes which degrades elastin and collagen. It is supposed that the lack of cystatin C in atherosclerotic plaques leads to tearing of plaque capsule and development of clinical cardiovascular disease by excess proteolytic activity. In our study we planned to investigate the plasma cystatin C levels of stable angina pectoris patients without plaque complications and of acute coronary syndrome patients in whom plaque complication is the main pathophysiologic process and to compare them with levels of patients who have normal coronary arteriogram. Material and Method We enrolled patients who admitted to our clinic and undergone coronary angiography between January-2005 and April-2006. The patient are divided in to four groups. Group 1 is the patients with acute myocardial infarction, Group 2 is the ones with unstable angina pectoris and Group 3 is the ones with stable angina pectoris. The cases with normal coronary arteriogram form the Group 4 as control group. Plasma samples was driven in the first 24 hours from the patients with acute myocardial infarction, and in the day of coronary arteriography from the other patients. Plasma cystatin C measurements was done according the nephelometry procedure with the Dade Behring autoanalyser. Findings We enrolled 397 patients to our study. There were no difference between mean ages and body mass indexes of groups. The number of female patients were statistically more in the control group than other groups (p=0,003). There were no difference of plasma cystatin C levels between groups (median values for group 1, group 2, group 3, and group 4 as units of mg/L respectively are 0,95, 0,95, 0,93 and 0,89; p=0,49) Result In our study, plasma cystatin C levels were similar in the patients with and without coronary artery disease and in the clinical subgroup of coronary artery disease. We thought that this is because of the production of local cystatin C levels in atherosclerotic plaque doesn't effect the plasma cystatin C levels. 42