Yüksek gratlı glial tümörlerde prognoza etki eden faktörler
  1. Tez No: 171619
  2. Yazar: NİLAY AKSOY ATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÖKHAN DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 28
Özet
ÖZET Yüksek gradlı glial tümörlerin prognozuna etkili faktörleri araştırdığımız çalışmada; 1994- 2004 yıllan arasında CTF İç Hastalıkları Medikal Onkoloji Kliniğine başvuran 105 hastanın (45 kadın, 60 erkek) verileri retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların yaş ortalaması 44.5 bulundu. Hastaneye ilk başvuru semptomları ele alındığında; epileptik nöbet %29.5, sensori motor kayıp %23.8, kronik baş ağrısı %16.2, akut kafa içi basmç artışı sendromu (KİBAS) %14.3 ve algısal (kognitif) bozukluk %11.4 oranında saptandı. Tümörlerin anatomik lokalizasyonlan incelendiğinde; frontal lobun %44.7, temporal lobun %31.1, parietal lobun %15.5, oksipital lobun %3.9 oramnda tutulduğu gözlendi. înfratentoryal yerleşimli tümörler ise %4.9 sıklığmda tespit edildi. Histopatolojik olarak en sık %50.4 oranıyla Glioblastoma Multiforme (GBM) (%15 sekonder GBM) saptandı. Sırasıyla %19.9 oranla Anaplastik Oligodendrogliom (AOD), %16.1 oranla Anaplastik Oligoastrositom ve %13.2 oranla Anaplastik Astrositom (AA) takip etti. Tedavide hastaların %44.8'ine tama yakın rezeksiyon yapıldığı görüldü. Post operatif dönemde hastalann %30'u sadece radyoterapi (RT), %35'i ardışık radyoterapi ve kemoterapi, %28.7'si eş zamanlı (konkomitan) radyoterapi ve kemoterapi aldığı saptandı. Progresyonsuz sağ kalıma histopatolojik tanının etkisi araştırıldığında; progresyonsuz sağ kalım süreleri sırayla GBM için 8.5 ay, AA için 11.7 ay, AOA için 14.1 ay ve AOD için 15.4 ay bulundu. Hastalığı progrese olan hastalann %48.7'sine ikinci kez operasyon yapıldığı görüldü. Progresyon sonrası hastalann %94.9'unun palyatif kemoterapi, %7.6'sınm ikinci seri radyoterapi aldığı saptandı. Progresyonsuz sağ kalım süreleri post operatif dönemde eş zamanlı (konkomitan) RT+KT alan hastalarda 14.1 ay, ile ardışık RT+KT alan hastalardan (12.5 ay) ve sadece RT alan hastalardan (8.1 ay) daha uzun olduğu görüldü. Histopatolojik tanılarına göre genel sağ kalım süreleri ise GBM' de 17.8 ay, AA' da 14.1 ay, AOD'de 32.2 ay ve AOA 'da 47.8 ay hesaplanmıştır. Sonuç olarak çalışma grubumuzda post operatif kombine kemoradyoterapi uygulanmasının en efektif tedavi şekli olduğu görülmüştür. Progrese olan hastalara uygulanan ikinci seri operasyon ve radyoterapinin ise sağ kalım üzerine etkisi olduğu gösterilememiştir. 23
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study we searched the effective factors on the prognosis of high grade glial tumors. 105 patients (45 females, 60 males) that were admitted to our department between 1994 and 2004 with a high grade glial tumor, were evaluated retrospectively. Mean age was 44.5years. The symptoms at onset were, epileptic seizures in 29.5%, sensor-motor loss in 23.8%, chronic headache in 16.2%, acute raised intracranial pressure inl4.3% and cognitive decline in 1 1.4% of the patients. Tumor localization was frontal in 44.7%, temporal in 31.1%, parietal in 15.5%, occipital in 3.9% and infratentorial in 4.9% of the patients. The most common histopathological type was glioblastoma multiforme (GBM) in 50.4% (of which 15% were secondary), followed by anaplastic oligodendroglioma (AOD) in 19.9, anaplastic oligoastocytoma (AOA) in 16.1%, and anaplastic astrocytoma (AA) in 13.2%. 44.8% of the patients had undergone gross total excision. In the post operative period, 30% received only radiotherapy, whereas 28.8% received concomittan chemo-radiotherapy, and 38% received chemotherapy after radiotherapy. According to the histopathological subtypes, progression free survival (PFS) was 8.6months in GBM, 11.7 months in AA,15.4 months in AOD, and 14.1 months in AOA. Among the patients with a relapse, 48.7% had a second operation, 7.6% received secondary radiotherapy, and 94% received palliative chemotherapy. Median PFS of the patients who received post-operative concomittant chemo-radiotherapy, being 14.1 months, was longer than those who received only radiotherapy or sequentially chemotherapy. General survival was 17.8 months in GBM, 14.1 months in AA, 32.3 months in AOD, and 47.8 months in AOA. In this group post-operative combined chemo-radiotherapy seems to be the most effective treatment option. Our results suggest that secondary surgery and radiotherapy do not offer any additional survival benefits in the patients with a relapse. 24