Kronik lenfositik lösemide ZAP-70 ve CD38 ekspresyon düzeylerinin hastalığın progresyonu üzerine etkisi
- Tez No: 171618
- Danışmanlar: PROF.DR. BURHAN FERHANOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Kronik lenfositik lösemi (KLL) klinik seyri değişken bir hastalıktır. Rai ve Binnet evreleme sistemlerinin prognostik değeri özellikle erken evre hastalarda sınırlıdır. Günümüzde immunglobulin ağır zincir değişken bölgesi (IgVH) geninin mutasyon durumu güçlü bir prognostik faktör olarak tanımlanmıştır. IgVH mutasyon analizi DNA sıralanmasını temel alır, teknik olarak zordur ve rutin klinik kullanımı yoktur. DNA mikroaaray ile yapılan çalışmalarda tirozin kinaz ailesine ait bir protein olan ZAP-70'in IgVH mutasyon durumunun yerine geçebilecek bir marker olduğu gösterilmiştir. Çalışmamızda akım sitometri yöntemi kullanarak KLL tanısı almış 69 hastanın ZAP-70 ve 63 hastanın CD38 ekspresyon düzeyini ölçtük. KLL hücrelerinde ZAP-70 ekspresyonu %20'den fazla (ZAP-70+) ve CD38 ekspresyonu %30'dan fazla (CD38+) olan hastalarda daha kötü bir klinik seyir saptandık. ZAP-70(+) hastaların 23 tanesine (%88), ZAP-70(-) hastaların ise 14 tanesine (%33) kemoterapi başlandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The clinical course of chronic lymphocytic leukaemia (CLL) is variable. The Rai and Binet staging systems are limited prognostic value especially in the early stages of the disease. Currently, immunoglobulin heavy-chain variable region (IgVH) gene mutation status has been described as the powerful prognostic factor. IgVH mutation analysis is based on DNA sequencing, which is technically difficult and not widely available for routine clinical use. DNA microarray studies have shown that ZAP-70, a member of protein tyrosine kinase family, is surrogate marker for the IgVH mutation status. In this study, we measured the ZAP-70 expression levels on 69 patients and CD38 expression level on 63 patients with CLL by flow cytometry. The patients with ZAP-70 expression of more than 20% (ZAP-70+) and CD38 expression of more than 30% (CD38+) of CLL cells were associated with an unfavorable clinical course. 23 (88%) of all the ZAP-70(+) patients and 14 (33 %) of the ZAP-70(-) patients had received chemotherapy.