Ameliyat öncesi hastaların duygulanım ve duygu durumları
Sense and the sensibility of the people before the operation
- Tez No: 171654
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YÜKSEL ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Cerrahi kliniklerde ameliyat planlanan hastaların ameliyat öncesi dönemde duygu ve düşüncelerinin neler olduğunu saptamak, yaşadıkları korku, kaygı, anksiyete ve aleksitimiyi araştırmak, bu duygulanım durumlarının yaş, cinsiyet, öğrenim süresi, yerleşim yeri gibi değişkenler arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla bu araştırma yapılmıştır. Ayrıca hemşirelerin hastayı ameliyata hazırlamadaki rolleri de bu araştırmayla netlik kazanacaktır. Araştırma tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Uşak Devlet Hastanesi ve Bir Eylül Devlet Hastanesi Genel Cerrahi, Üroloji, Ortopedi, Kadın doğum servislerinde 2005 mart ve nisan aylarında yatarak ameliyat edilen 105 hastaya uygulanmıştır. Araştırmada veriler hastalara soru kağıdı uygulanarak toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 13. programında bilgisayar ortamında değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonucuna göre hastaların, operasyon öncesi anksiyete ve kaygı yaşadıkları saptanmıştır. Cinsiyet'in kaygı üzerinde etkisi olduğu, Öğrenim düzeyinin aleksitimi üzerinde etkisi olduğu, daha önce ameliyat olma ve bilgi alma durumlarının kaygı düzeyi üzerinde önemli değişkenler olduğu belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER Ameliyat, anksiyete, aleksitimi, hasta olma, kaygı
Özet (Çeviri)
SUMMARY The study was made to determine pre-operative anxiety and alexitimity operating patients who are in surgical clinics. Beside, to investigate the relation among their feelings, age, sex, education level and area of living. On the other hand, nurses role for preparing the patients to the operation will win quality with this study. The example of study's 105 patients have been occured who stay in Uşak Goverment Hospital and 1 Eylül Goverment Hospital in surgical, urology, orthopedy and jinecology wards. Data has been collected by questionnare, and evaluated by computer with SPSS 13. programme. As the results of this study; it is determined that the patients have anxiety in pre- operative term. The gender is effective on anxiety and education level is effective on alexitimy too. Before having operation, and having knowledge about operation is effective on anxiety level too.