Keçiboynuzu bitkisinin rat pankreası üzerine histopatolojik etkisi
The histopathologic effect of the locust bean plant on the rat's pancreas
- Tez No: 171666
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YÜKSEL ARIKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
VII- ÖZET Keçiboynuzu suyunu kırsal hekim ilacı olarak kullanan ve kullanmış olduğu keçiboynuzu suyunun pankreasında tespit edilen histopatolojik değişiklikler ile ilişkili olabileceğini düşündüğümüz bir olgumuzdan yola çıkarak çalışmamıza başladık. Literatür araştırmamızda keçiboynuzunun endokrin pankreas üzerindeki histopatolojik etkisini araştıran bir çalışmanın yapılmamış olduğunu gördük.. Yaklaşık bir yıldan biraz fazla sürede ratlara keçiboynuzu ve keçiboynuzu suyu vererek endokrin pankreastaki histopatolojik değişiklikleri nesidioblastosiste saptanan histopatolojik değişiklikler ile ilişkilendirerek araştırdığımız çalışmamızda; keçiboynuzu ve keçiboynuzu suyunun rat pankreasında; adacık sayılarım, adacık büyüklüklerini ve adacık içindeki beta hücre sayılarım artırdığını ayrıca duktuloinsuler kompleks gelişimine yol açabileceğini saptadık 61
Özet (Çeviri)
VII-SÜMMARY The facts, that made us start the following research, were the the usage of the locust bean infusion as a rural doctor's medicine and the connection of the histopatologic changes stabilizating pancreas with the help of locust bean infusion. We took into consideration the researches mentioned in scientific works about histopatologic influense of locust bean on endocrean pancreas. During for nearly 1 year we were testing locust bean and locust bean infusion on the mice, trying to differentiate the histopatologic changes of pancreas interrelating them with the histopatologic changes in nisidioblastosis, deterrnining mice pancreas, quantity of islets, size of islets, increase of beta cell inside the isltes besides the way of the ductuloinsuler complex development. 62