Varikoselli hastalarda safenofemoral yetmezlik birlikteliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of safenofemoral insufficiency in varicocelled diseases
  1. Tez No: 466460
  2. Yazar: ENDER ALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET TOLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Amaç: Varikoselli hastalarda safenofemoral yetmezlik birlikteliği olup olmadığını araştırmak. Gereç ve Yöntemler: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniği'ne Haziran 2015 – Ocak 2017 tarihleri arasında başvuran, 18-50 yaş arasında, fizik muayene ile varikosel tanısı konan ve/veya skrotal ağrı ve/veya en az 1 yıllık evli olup eşi ile düzenli cinsel beraberliği olmasına rağmen çocuk sahibi olamamış ve kadın faktörü tespit edilmemiş infertil erkekler hasta grubunu oluşturmuş iken, kontrol grubunu ise, üroloji polikliniğe başvuran infertilite öyküsü ve/veya skrotal ağrı şikâyeti olmayan ve fizik muayenede varikosel saptanmayan erkek hastalar oluşturdu. Bulgular: Çalışmaya 200 hasta, 200 kontrol olmak üzere toplam 400 hasta alındı. Yaş ortalaması hasta grubunda 28.66±8.96, kontrol grubunda 29.74±8.79 idi. VKİ'leri hasta grubunda 28.17±5.29 kg/m², kontrol grubunda 27.41±4.83 kg/m² idi. Hasta grubunda pampiniform pleksusta 16 (%8.0) hastada reflü tespit edilmemiş iken, 7 (%3.5) hastada sağda, 154 (%77.0) hastada solda, 23 (%11.5) hastada ise bilateral reflü mevcut idi. Safeno-femoral bileşke düzeyinde çalışma grubunda 120 (%60.0) hastada yetmezlik yok iken, 52 (%26.0) hastada unilateral, 28 (%14.0) hastada bilateral yetmezlik mevcut idi. Kontrol grubunda 160 (%80.0) hastada reflü yok iken, 30 (%15.0) hastada unilateral, 10 (%5.0) hastada bilateral reflü mevcut idi.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the association of safenofemoral insufficiency in varicocele patients. Materials and Methods: He was admitted to Konya Education and Research Hospital Urology Clinic between the dates of June 2015 - January 2017 and he was diagnosed as varicocele with physical examination and / or scrotal pain and / or married for at least 1 year the infertile males who had no children and had no female factor despite sexual intercourse constituted the patient group, whereas the control group consisted of the male patients who did not have any complaints of infertility and / or scrotal pain related to urology polyclinic and no varicocele in the physical examination. Results: A total of 400 patients, 200 patients and 200 controls, were included in the study. The mean age was 28.66 ± 8.96 in the patient group and 29.74 ± 8.79 in the control group. The BMI was 28.17 ± 5.29 kg / m² in the patient group and 27.41 ± 4.83 kg / m² in the control group. In the patient group, 16 (8.0%) patients had no reflux, 7 (3.5%) patients were on the right, 154 (77.0%) patients were on the left, and 23 (11.5%) patients were on bilateral reflux in the pampiniform plexus. In the study group at the level of the safeno-femoral junction, 120 (60%) patients had no insufficiency, 52 (26.0%) patients had unilateral and 28 (14.0%) patients had bilateral insufficiency. In the control group, 160 (80.0%) patients had no reflux, 30 (15.0%) patients had unilateral and 10 (5.0%) patients had bilateral reflux.