The effects of intraoral molar distalization appliances: A meta analysis
Ağız-içi molar distalizasyon apareylerinin etkileri: Bir meta analizi
- Tez No: 171698
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AHU ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
2.2 ÖZET Ağız-içi Molar Distalizasyon Apareylerinin Etkileri: Bir Meta Analizi Çalışmamızın amacı, Meta analizi yardımıyla, arklar arası distalizasyon apereylerinin dişlere etkisini sistemik bir şekilde incelemek. Arklar arası distalizasyon apereylerinin dişlere etkisini araştıran yazılar, bilgisayarlarla araştırıldı. Bu konuda kriterlerimize uyan ve analizimizi destekleyen 18 doküman bulundu. Dokümanlar daha sonra iki gruba ayrıldı; gruplardan birinin aktif kısmı takriben üst birinci moların rezistans merkezine doğru etkiyorken (CR), diğer grubun aktif kısmı direkt olarak üst birinci moların kuronuna etkiyordu (Crown). Analiz edilecek beş adet dental etki seçildi. Bunlar; molar distalizasyon hareketi, molar tipping hareketi, keser meziyalizasyon hareketi, keserler tipping hareketi ve overjet. 18 dokümanda, molarların distal hareketinin toplam etkisi 2,507 mm olarak belirlendi ki bu da arklar arası distalizasyon apereylerinin üst birinci molarları distale hareket ettirebildiğini göstermektedir. Bu iki grup karşılaştırıldığında, Crown grubunun, diğerinden daha büyük etki gösterdiği açığa çıkmıştır. (2,629 mm ve 1,827 mm) 18 dokümanda, molar tipping hareketinin toplam etkisi 1,426 derece olarak belirlendi. Bu iki grup kıyaslandığında ise Crown grubunun diğerinden daha fazla tipping etkisine sahip olduğu görülmüştür. (1,5 ve 1,1) Keserlerin meziyal harekelinin toplam etkisi 1,233 mm idi. Bu iki grup kıyaslandığında, CR grubunun, Crown grubundan daha büyük etkiye sahip olduğu görülmüştür (2,122 ve 1,2) Bu durum, CR grubunda Crown grubuna nazaran daha fazla ankraj kaybı olduğunu göstermektedir. 18 dokümanda, keserlerin tipping hareketinin toplam etkisi 0,745 olarak belirlendi, iki grup kıyaslandığında fark görülemedi. 0,727 KR grubunun, 0,748 ise kuron grubunun değerleriydi. Overjetin toplam etkisi 0,829 mm olarak belirlendi. İki grup karşılaştırıldığında, Crown grubunun çok az bir miktarda CR grubundan farkı olduğu görüldü. (0,892 ve 0,589)
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY The aim of our study was to systemically review the dental effects of the intra arch distalizing appliances, with the aid of Meta analysis. Computerized search was used to reach the papers that investigated the dental effects of intra arch distalizing appliances. 18 papers that suited our criteria were included in our analysis. Papers then were subdivided into two groups; a group in which the active part is acting through the estimated level of the center of resistance of the first maxillary molar (CR), and a group in which the active part is acting directly on the crown of the first maxillary molar (Crown). Five dental effects were chosen to be analyzed including; molar distalization movement, molar tipping movement, incisors mesialization movement, incisors tipping movement and overjet. Regarding the molar distal movement the overall combined effect for the 1 8 papers was 2,507 mm, indicating that all the intra arch distalizing appliances succeed to move the first maxillary molar distally. The two groups when compared; the Crown group showed larger effect than the CR group with (2,629 mm and 1,827 mm respectively). Regarding the molar tipping movement the overall combined effect for the 18 papers was 1,426 degree. The two groups when compared; the Crown group showed larger tipping effect than the CR group (1,5 and 1,1 respectively). Regarding the incisors mesial movement the overall combined effect was 1,233 mm. The two groups when compared; the CR group showed larger effect than the Crown group (2,122 and 1,2 respectively), indicating more anchorage loss with the CR group than the Crown group.Regarding the incisors tipping movement the overall combined effect for the 18 papers was 0,745. The two groups when compared; there were no difference, 0,727 for the CR group and 0,748 for the Crown group. Regarding the overjet the overall combined effect for the 18 papers was 0,829 mm. The two groups when compared; there were a slight difference with the Crown group showing larger effect than the CR group (0,892 and 0,589 respectively).