Changes in point a, upper lip position and nasolabial angle after retraction of anterior maxillary teeth
Üst kesici dişlerin retraksiyonuna bağlı A noktası, üst dudak pozisyonu ve nazolabial açıda meydana gelen değişikliklerin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 171700
  2. Yazar: AHMAD BURGHAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AHU ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
1. Özet: Üst kesici dişlerin retraksiyonuna bağlı olarak A noktası, üst dudak pozisyonu ve nazolabial açıda meydana gelen değişikliklerin değerlendirilmesi Bu çalışmanın amacı, üst keserlerin eğiminde tedaviye bağlı oluşan değişiklikler ile A noktası, üst dudak pozisyonu ve nazolabial açıda oluşan değişikliklerin değerlendirilmesi ve bunların arasında bir korelasyon olup olmadığını araştırılmasıdır. Çalışmada, materyalimizi Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nin Ortodonti Bölümünde tedavisi tamamlanmış yirmi bir hastaya ait tedavi öncesi ve sonrası lateral sefalometrik filmler oluşturmaktadır. Seçilen hastalar, gelişimini tamamlanmış ve başlangıçta Class I veya II malokluzyonu olan hastalardır. Ortodontik tedavi sırasında, üst keserler en az 2 mm retrakte edilmiştir. Hastalar farklı cinsiyetlerden (15 bayan & 6 erkek) ve farklı yaşlardandır. Hastaların yaşları 16.2 ile 24.10 yıl arasında değişmektedir, yaş ortalaması ise 19.6 yıldır. Sefalometrik analizler, 10 parametreden 6 sının önemli değişiklikler gösterdiğini ortaya koymuştur. A noktasının lokalizasyonunda oluşan değişiklikler anlamlı değildir. A noktası ortalama 0.71 mm geriye gitmiştir. A noktasındaki değişiklikler, üst orta keser ucunun retraksiyon miktarıyla anlamlı bir korelasyon gösterirken, üst keserin acısında meydana gelen değişiklikler ile bir ilişki göstermemiştir. Elde edilen anlamlı değişiklikler şöyledir:Üst keserlerin retraksiyon miktarı ortalama 4.2 mmdir. Üst dudak, üst keserlerin retraksiyonunu takip etmiş ve ortalama 1.4 mm geriye gitmiştir. Üst keserlerin retraksiyonu ile üst dudağın arkaya hareketinin arasında orta derecede korelasyonu vardır (r=0.58). Üst keserlerin her 3.2 mm retraksiyonunda, üst dudak %35 retrakte olacaktır. Bu korelasyonun regresyon denklemi şöyledir ( y = -1.915 + 0.792 x).
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY The purpose of this study was to examine the relationship between the angulation of the upper incisors and the changes in point A, upper lip position and nasolabial angle and check for possible correlations between them. Our study involved the archive records of twenty one (21) patients who were treated orthodontically at the clinic of the Department of Orthodontics in the Dental Faculty of Marmara University. The selected patients were nongrowing adults and initially presented with Class I or II malocclusions. Special attention was paid to select the patients whose maxillary incisors were retracted at least 2 mm during orthodontic treatment. Patients were of different sexes (15 female & 6 male), and different ages. The age was ranging from 16.2 to 24.10 years; the average of their age was 19.6 years. Standard lateral cephalometric radiographs had been obtained immediately before and after the orthodontic treatment. The cephalometric analysis showed that 6 out of 10 parameters showed significant changes. There was no significant change on the localization of point A, although it was retracted by an average of 0.71 mm with a low correlation with retraction of maxillary incisor and no correlation with change in the angulation of upper incisors. The significant changes achieved were as follows: The maxillary incisors were retracted on average 4.2 mm. The amount of retraction ranged from 2 to 8 mm. The upper lip followed maxillary incisors after retraction and showed a significant change by a mean amount of 1.4 mm. The correlation coefficient between retraction of maxillary incisor and backward movement of upper lip was moderate(r=0.58), which means, for every 3.2 mm retraction of maxillary incisor, upper lip would retract %35. The regression equation for this correlation was ( y = -1.915 + 0.792 x). The upper lip thickness showed a significant increase of 0.94±1.75 mm (p0.05). No correlations were found between retraction of maxillary incisors and upper lip thickness or length. Nasolabial angle also showed a significant increase after the retraction of maxillary incisors by a mean of 2.5°. Changes in incisor retraction or in angulation of upper incisor angle (IU-SN) were not significantly correlated with the nasolabial angle in this study.