Farklı malokluzyonlara sahip Türk bireylerin istirahat ve gülümseme konumundaki yüz yumuşak doku normlarının üç boyutlu olarak değerlendirilmesi
3D assessment of facial soft-tissue norms of Turkish individuals having different malocclusions at rest and smiling position
- Tez No: 408345
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FIRAT ÖZTÜRK, PROF. DR. FARUK AYHAN BAŞÇİFTÇİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı farklı maloklüzyon tiplerinde istirahat ve gülümseme pozisyonunda yumuşak doku normlarını belirlemek ve istirahat pozisyonundan gülümseme pozisyonuna geçerken yüz yumuşak dokularındaki değişimleri değerlendirmektir. Yöntem: Çalışmamızda 5 grup vardır. Bu gruplar: sınıf I, maksiller darlıkla birlikte sınıf I, sınıf II bölüm 1, sınıf II bölüm 2 ve sınıf III maloklüzyon gruplarıdır. Her grup 15 ila 18 yaş aralığında 80 bireyden oluşmaktadır ve toplam 400 birey istirahat ve sosyal gülümseme pozisyonunda 3dMD yöntemi ile değerlendirilmiştir. İstatistiksel analiz için t-testi ve tek yönlü varyans analizi testi kullanılmıştır. Bulgular: İstirahat ve gülümseme pozisyonunda sınıf II bölüm 2 grubunda alt yüz yüksekliği, alt dudak uzunluğu ve labiomental açı küçük bulunmuştur. Sınıf III grubunda yumuşak doku konveksite açısı, labiomental açı ve üst dudak açısı artmıştır. Ağız genişliği maksiller darlık grubunda küçük bulunmuştur. İstirahatten gülümsemeye geçerken orta yüz yüksekliği ve üst dudak uzunluğu azalmakta; ağız-burun-filtrum ve gözün dış kantusları arası mesafe artmaktadır. Sonuçlar: İstirahat ve gülümseme pozisyonunda maloklüzyon grupları arasında alt yüz yüksekliği, alt dudak uzunluğu, ağız genişliği, nazolabial açı ve labiomental açı gibi parametrelerdeki farklılıklar teşhis ve tedavi planlamasında değerlendirilmelidir. 3dMD yüz görüntüleme sistemi normatif çalışmalarda kullanılabilen pratik ve güvenilir bir sistemdir.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study was to determine soft tissue norms of different malocclusions in the rest and smile position. Another aim was to evaluate changes in facial soft tissues during transition between smile position and rest position. Method: There are five groups in our study. These groups as follows; class I, class I with transverse maxillary deficiency, class II division 1, class II division 2, class III. Each group consists of 80 individuals between the ages of 15-18. We evaluated facial soft tissue morphology of 400 individuals at rest and smile position with 3dMD method. For statistical analysis student t-test and a one-way ANOVA test were used. Results: Lower face height, lower lip length and labiomental angle were reduced in class II division 1 group at rest and smile position. Soft tissue convexity angle, labiomental angle and upper lip angle increased in class III group. Mouth width was reduced in maxillary deficiency group. Midface height and upper lip length decreased; mouth-nose-philtrum and the distance between exocanthion points of the eye increased when switching to rest position from smile position Conclusions: Differences between malocclusion groups such as lower face height, lower lip length, mouth width, nasolabial angle and labiomental angle at rest and smile position should be considered in diagnosis and treatment planning. 3dMD facial imaging system that can be used in the normative study is a practical and reliable system.