Artmış vertikal yüz boyutlarına sahip hastaların gülümseme karakteristiklerinin üç boyutlu değerlendirilmesi
Three-dimensional evaluation of smi̇le characteristics in patients with increased facial verti̇cal dimensions
- Tez No: 496689
- Danışmanlar: DOÇ. ASLI BAYSAL
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Ortodontik tedavi isteği temel olarak estetik kaygılara dayanır ve hastalar daha iyi bir gülümseme isteğiyle ortodonti kliniklerine başvurmaktadır. Teknolojik imkanlar kullanılarak gülümseme tasarımı yapılmakta ve hastaya öngörüler yardımıyla fikir sağlamaktadır. Dik yön yüz boyutu artmış bireylerde gülümsemede farklılıklar olduğu belirlenmiş ancak literatürde üç boyutlu görüntüleme sistemi ile yapılmış az sayıda çalışmaya rastlanmıştır. Bu çalışmanın amacı farklı dik yön yüz boyutlara sahip bireylerde gülümseme özelliklerinin belirlenmesi ve gülümseme sırasında yüz hareketlerinde oluşan değişikliklerin stereofotogrametri ile değerlendirilmesidir. Bu çalışma kapsamında, bireyler dik yön boyutlarına göre artmış ve normal olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Her gruba 15-25 yaş aralığında ergen ve genç yetişkin bireyler dahil edilmiştir. Hastalardan istirahat ve gülümseme konumunda üç boyutlu stereofotogrametrik görüntüler elde edilmiştir. Üç boyutlu görüntüler çakıştırılarak belirli noktaların değişimleri hesaplanmıştır. Gülümseme ve istirahat görüntüleri üzerinde de doğrusal, açısal ve oransal ölçümler yapılmıştır. Artmış dik yön boyutlarına sahip grupta üst dudağın orta noktasının gülümseme sırasında daha yukarıda konumladığı (p=0,014), dudak köşelerinin yatay olarak daha az hareket ettiği (sağ p=0,038, sol p=0,009) gözlenmiştir. Gülümsemede üst dudak uzunluğu artmış dik yön boyutlarına sahip hastalarda daha kısa bulunmuştur (p=0,014). İnterlabial aralık hem istirahatte hem de gülümsemede artmış dik yön boyutlarına sahip grupta daha fazla kaydedilmiştir (p=0,000). Gülümseme indeksi (p=0,001), nasolabial oluk hareketleri (p=0,018), üst ve alt dudak açılarında (üst p=0,001, alt p=0,001) gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Gülümsemede, gruplar ve cinsiyetler arasında farklılıklar gözlenmiştir. Ortodontik teşhis ve tedavi planlamasında, bu farklılıkların dikkate alınması istenen tedavi amaçlarına ulaşılmasına yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Orthodontic treatment request is basically based on aesthetic concerns and patients apply to orthodontic clinics with the request of better smiles. Smile design is done using technological facilities and the patient gains ideas with the help of predictions. Individuals with increased vertical facial dimensions were found to have differences during smile, but limited number of studies have been encountered in the literature, performed with the aid of three-dimensional imaging systems. The aim of this study was to compare the smile characteristics of subjects with different vertical facial dimensions and to evaluate the changes in facial animations during smiling using stereophotogrometry. In the scope of this study, patients were divided into two groups according to their vertical facial dimensions as increased and normal. Adolescents and young adults with an age range of 15-25 were included in each group. Three-dimensional stereophotogrammetric images were obtained from the patients during rest and smile positions. Three-dimensional images were superimposed and the changes of certain points were calculated. Linear, angular and proportional measurements were performed on the smile and rest images. In the group with increased vertical dimensions, comissuras moved less horizontally (p =.038 and p =.009) and the middle point of the upper lip located higher during smile (p =0,014). With the effect of these movements, the upper lip length in smile was found to be lower in patients with increased vertical dimension (p=.014). Interlabial gap was greater in increased vertical dimension group both in rest and smiling(p=.000). Statistically significant differences were found in smile index (p=.001), nasolabial groove movement (p=.018), upper and lower lip angle (p=.001, p=.001) measurements between groups. Differences were observed between groups and genders during smiling. During orthodontic diagnosis and treatment planning, a careful consideration of these differences will help to achieve desired treatment goals.