İmplant osseointegrasyonunda piezoelektrik etkisinin incelenmesi
Investigation of piezoelectric effect in implant osseointegration
- Tez No: 171701
- Danışmanlar: PROF.DR. BAHAR GÜRSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
1-ÖZET Implant uygulamalarının her geçen gün arttığı dünyamızda üzerinde en fazla durulan konulardan biri implantların canlı dokulardaki ömrüdür. Yüksek kemik implant kontak oranının elde edilmesi oklüzal kuvvetlerin oluşturduğu tork kuvvetleri altında daha stabil ve uzun ömürlü bir implant anlamına gelmektedir. Bu bilimsel gerçeğin farkında olan araştırmacılar laboratuar çalışmalarının kemik implant kontak oram ve kalitesi konularına odaklamışlardır. Bu amaçla;implant yüzeylerinde fizikokimyasal, morfolojik veya biyokimyasal düzenlemeler yaparak istenilen ideal kemik implant ilişkisini oluşturmayı hedeflemişlerdir, implant kemik ilişkisinin geliştirilmesi birçok faktöre bağlı olan kompleks bir yapıdır. Bu çalışmanın amacı kırıklarda oluşan, piezoelektrik akımlar olarak isimlendirilen elektrik akımları ile dental implantların iyileşmesini stimüle ederek osseointegrasyon oranım ve kalitesini arttırarak yükleme için gerekli bekleme süresini azaltmaktır. Materyal ve Metod Her koyun tibiasına bilateral olmak üzere birer adet 8mm x 3.7 mm boyutlarında (Zimmer® Dental) toplam 12 koyunun sağ ve sol tibiasına 24 adet titanyum dental implant yerleştirildi. Koyunların tibialanna uygulanan implantm bir tarafına 10 uA DC akım stimülasyonu uygulanırken diğer tibiasındaki implanta kontrol grubu olarak herhangi bir stimülasyon yapılmadı. Denekler implantasyonu takiben 1., 2. ve 3 aylarda sakrifiye edildi. Implantlar kemik bloklarıyla birlikte alınarak undekalsifiye yöntem kullanılarak hazırlandı ve kesitler tolüen mavisi ile boyandı. implant etrafındaki yeni kemik yapımı ve osseointegrasyon histolojik ve histomorfolojik olarak incelendi. SONUÇLAR Histomorfolojik değerlendirmemizde stimülasyon grubunun 1. aydaki kemik kontak oranlan (% 75,57 ±16,65) kontrol grubun kemik kontak oranlarına (58,27 ± 14,84) göre daha yüksek bulunurken 2. ayda (70,12 ±3,64) ve 3. ayda (76,80 ±17,55) kontrol grubu stimülasyon grubuna göre (50,90 ± 14,51), ( 66,42 ± 11,23) daha yüksek bulunmuştur,fakat istatistiksel olarak anlamlı değildir (p>0,05). Her iki grupta da herhangi bir kemik nekrozuna veya patolojisine rastlanmamıştır. Histolojik değerlendirmede Osteoblastik aktivitenin 1. 2. ve 3 aylarda kontrol grubuna göre daha yüksek olduğu belirlenmesine karşın istatistiksel olarak anlamlı bulunamamıştır (p>0,05). Sonuçlar istatistiksel olarak anlamsız çıkmasına rağmen elektrik stimülasyonunun dental implantların çevresinde kemik iyileşmenin erken döneminde etkili olduğunu kanısındayız. Uygun akün yoğunluğu, günlük stimülasyon süresi ve tedavi periyodunun belirlenmesinin oldukça önemli olduğunu düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
2- SUMMARY Investigation of Piezoelectric Effect in Implant Osseointegration Implant survival and predictability are important in treatment planning and implant therapy. Due to the fact that more bone-to-implant contact means greater shear and more anti-torque strength, and long survival under heavy occlusal forces, implant laboratory studies have been focusing on higher bone-implant contact rate and quality. Several approaches, involving alteration of surface physicochemical, morphological, and/or biochemical properties of implants and healing potential of bone, are being investigated in an effort to obtain a desirable bone-implant interface. Development of this interface is complex and involves numerous factors. The aim of our study is to increase the osseointegration rate and quality, and decrease the waiting period of dental implants before loading by using intraoral micro electric implant stimulator device that we designed which imitates micro electrical signals, that occurs in bone fractures. These signals are described in terms of piezoelectric theory. Materials and Method The present study examined the effects of applying DC current on bone formation and osseointegration around titanium dental implants. A single dental implant 3.7 mm, (Zimmer® Dental) in diameter was inserted into tibia of sheep bilaterally. Totally 24 dental implant was inserted right and left tibia of 12 sheep. One implant on tibia of each sheep stimulated with 10 uA DC while the other side did not received any stimulation as a control. Animals were sacrified 1, 2, and 3 moths after implantation. Bone segments with implants were processed with undecalsified method and the sections were stained with toluene blue. The determination of new bone formation and osseointegration around the dental implants was investigated by means undecalsified method histologically and histomorfologically.Results Bone contact ratio of stimulation group (% 75,57 ±16,65) was larger than the control group (58,27 ± 14,84) at 4 weeks while the control group ( 70,12 ±3,64 was larger Ihan the stimulation groups (50,90 ± 14,51) at 8 weeks and (76,80 ±17,55, 66,42 ± 11,23) 12 at weeks as well histomorfologically but these findings were not significant statistically (p>0,05). There was not any necrosis or bone pathology in both groups. More osteoblastic activity was observed in stimulation group at 4. 8. and 12 weeks. Also these differences were not statically significant too (p>0, 05). These results suggest that stimulation may be useful for promoting bone formation around dental implants in early stages of healing period. It is important to select the proper current intensity, duration per day, and length of treatment.