Kronik ağrılı hastalarda yaşam kalitesi
Quality of life in patients with chronic pain
  1. Tez No: 171709
  2. Yazar: EREN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞULE ECEVİT ALPAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
1. ÖZET Bu araştırma, kronik ağrısı olan hastaların yaşam kalitesi ve yaşam kalitesini etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklemini, Marmara Üniversitesi Hastanesi Algoloji Polikliniği'ne 15 Aralık 2004 ile 15 Nisan 2005 tarihleri arasında kronik ağrı nedeniyle başvuran 160 hasta oluşturdu. Verilerin toplanmasında hasta bilgi formu ve Yaşam Kalitesi Ölçeği (The Mos 36 Item Short Form Health Survey - SF 36-) kullanıldı. Elde edilen veriler yüzdelik, ortalama, standart sapma, Oneway Anova, Tukey HDS testi kullanılarak değerlendirildi. îki grup arasındaki karşılaştırmalar ise Student t Testi ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY QUALITY OF LIFE IN PATIENTS WITH CHRONIC PAIN This research has been conducted for descriptive purposes, namely to establish the quality of life and its determining factors regarding the patients suffering from chronic pain. In this study a total of 160 patients were selected from those applied to algology outpatient clinic of Marmara University Hospital with chronic pain complaints between December 15, 2004 and April 15, 2005. Relevant data was obtained from a preformed patient questionnaire and Quality of Life Inventory (The Mos 36 Item Short Form Health Survey - SF 36-). Percentage, arithmetic mean, standard deviation, Oneway Anova and Tukey HDS test were used to analyze these data. And Student's T Test was utilized to compare two groups of patients.