Opere edilmiş küçük hücreli dışı akciğer kanserinde mediastinal lenf nodu tutulumunun seçilmiş moleküler belirteçler ile tahmin edilmesi
The prediction of mediastinal lymph node involvoment in the operabl non- small cell lung cancer with the selectif molecular markers
  1. Tez No: 346400
  2. Yazar: AZİZ GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN BOZCUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Onkoloji, Chest Diseases, Oncology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Akciğer kanseri en sık görülen ve ölümcül seyreden kanser türüdür. Primer akciğer kanserinin %70-80'ini küçük hücreli dışı akciğer kanserleri oluşturmaktadır. Bu kanserlerin büyük bir kısmı tanı anında ileri evrededir ve ortalama ömürleri 1 yılın altındadır. Akciğer kanserinin prognozisinin değerlendirilmesinde geleneksel yaklaşım olarak hastanın performansı, tümörün diferansiyasyon derecesi ve klinik evre gibi faktörler dikkate alınmaktadır. Son zamanlarda tesbit edilen onkogenler ve tümör süpressör genleri ile yapılan çalışmalar sonucunda, biyolojik markırların prognozise potansiyel etkileri tesbit edilmiştir. Çalışmamızda farklı evrelerde olan (Evre I-III) opere 70 küçük hücreli dışı akciğer kanseri vakasında p53, c-erbB2 ve p-glikoprotein expresyonu ile medisatinal lenf bezi tutulumu arasında ilişki araştırıldı. Biyomarkır expresyonu tesbit etmek için immünohistokimyasal boyama yöntemi kullanıldı. Özgün bir istatistiksel yöntem olan karar ağacı modeli ve ünivariate analizleri ile ilişki araştırıldı. C-erb-B2 ve p53 expresyonu ile mediastinal lenf nodu tutulumu arasında ilişki hem ünivariate analiz hem de karar ağacı modeli ile gösterilemedi. P-gp artmış expresyonu ile mediastinal lenf nodu tutulumu arasında pozitif ilişki karar ağacı modeli ile gösterildi. Bu ilişki 3 veya daha fazla mediastinal lenf nodu çıkarılan ve 77 yaşından küçük vakalarda p-gp ekspresyon kuvveti 0.4 ve daha büyükse ortaya çıkmaktaydı. Bu sonuçlara göre mediastinoskopinin yaygın olarak kullanılmadığı merkezlerde tümör dokusunda p-gp ekspresyon durumu dikkate alınarak mediastinoskopi kararı daha etkin bir biçimde verilebilir. Sonuç olarak, p-gp artmış ekspresyonu ile mediastinal lenf bezi tutulumu arasında pozitif bir ilişki ilk kez tesbit edilmiştir. Bu ilişki özgün bir istatistiksel yöntem olan karar ağacı modeli ile gösterilmiştir. Anahtar Sözcükler : Küçük hücreli dışı akciğer kanseri, p-glikoprotein, karar ağacı modeli.
Özet (Çeviri)
Lung cancer is the most common type of cancer and is the leading cause of death in both men and women. Non-small cell lung cancer accounts for %70-80 of lung cancer. While evaluating the prognosis of lung cancer, conventionally performance status of the patient, tumor grade and clinical stage of the tumor are considered. Some biological markers such as oncogenes, tumor supressor genes are thought to be related with the prognosis in ongoing trials and trials ended yet. İn our study, we investigated the relationship between p53, c-erb B2, pglycoprotein expressions and mediastinal lymph node involvement in 70 patients with non small lung cancer in different stages (Stage I-III). We performed immunohistochemical dyes to see the expresions of these biomarkers. As statistical method Recurcive portitioning analysis were used and univariate analysis were done. There was not a relationship between both p53 ,c-erb B2 and mediastinl lymph node involvement. Relationship between increased expression of P-gp and mediastinal lymph node involvement were shown with recurcive portitioning analysis method. The patients having 3 or more mediastinal lymph node involvement and age under 77 had this relationship. İn cancer centers where mediastinoscopy is performed rarely, considering the p-gp status, they can perform mediastinoscopy more frequently. İn conclusion, with our study relationship between mediastinal lymph node involvement and increased p-gp expression were detected for the first time.And this relationship was shown with recurcive portitioning analysis method which is a valid statistical method. Key words : Non- small cell lung cancer, p-glycoprotein, recurcive partitioning analysis.