Maternal risk faktörünün (gestasyonel diyabet) yenidoğan serum eritropoetin düzeyi ve normoblast sayısı üzerine etkisi
  1. Tez No: 171715
  2. Yazar: AYŞE BAĞ ÖZBEK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BARBAROS ILIKKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Amaç: iyi kontrollü gestasyonel diyabetes mellituslu anne bebeklerindeki çekirdekli kırmızı kan hücre (normoblast) sayısının ve serum eritropoetin düzeyinin belirlenmesi Gereç ve Yöntem: Çalışma grubuna iyi kontrollü gestasyonel diyabetli 54 anne bebeği kontrol grubuna 86 sağlıklı anne bebeği alındı. Çalışma ve kontrol grubunda yer alır yenidoğanlardan serum Epo konsantrasyonlarının ve çekirdekli eritrosit sayısının saptanması için ilk 12 saatte kan örnekleri alındı. Serum Epo düzeyleri“Solid-fa; Chemiluminescent Enzim Immunoassay”yöntemi ile IMMULITE® EPO (Diagnosth System Laboratories, Los Angeles) kit'i kullanılarak ölçüldü. Çekirdekli eritrosit sayım için periferik yayma boyanarak 100 lökosit içerisindeki çekirdekli eritrosit sayısı belirlendi Düzeltilmiş lökosit sayısı şu formüle göre hesaplandı: Düzeltilmiş lökosit = Total Lökosi x 100/(çekirdekli eritrosit + 100). Mutlak çekirdekli eritrosit sayısı: düzeltilmiş lökosit) 100 lökosite karşılık tespit edilen normoblast olarak belirlendi. Tüm olgular domografil veriler, tam kan sayımları, retikülosit sayıları, serum Epo değerleri ve çekirdekli eritrosi sayıları açısından karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışma grubunun serum Epo değerleri 20.20 ± 24.90 mU/mL, kontra gruplarında ise 14.74 ± 8.07 mU/mL olarak saptandı. Çekirdekli eritrosit/100 lökosi sayıları çalışma grubunda 11.33 ± 6.33, kontrol grubunda 2.45 ± 2.00 idi. Olgular» mutlak normoblast sayıları çalışma grubunda 1.569 ± 772 /mm3, kontrol grubunda 500: 440 /mm3 idi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Objective: To determine nucleated red celi counts (normoblast) and erythropoietin (Epo) levels in infants of mothers with well-controlled gestational diabetes mellitus Subjects and methods: Fifty-four infants of mother with well-controlled gestational diabetes mellitus were included in the study group and 86 infants of healthy mothers in the control group. Blood samples were obtained from each infant vvithin 12 hours after birth to measure the nucleated red celi counts and Epo levels in the study and control groups. The serum Epo levels were determined by using IMMULITE® EPO kit which is a“Solid-pHase Chemiluminescent Enzyme Immunoassay”method. Nucleated red blood cells (NRBC) were determined by an examination of the blood smear for the differential vvhite blood celi count (WBC), and expressed as number/100 leucocytes. The WBC count was corrected for the NRBC count. Absolute NRBC counts were derived by multiplying the corrected WBC count by the percentage of NRBC's. Ali cases were compared in terms of complete blood counts, serum Epo concentrations and NRBC counts. Results: in the study group, the mean concentration of serum erythropoietin was 20.20 ± 24.90 mU/mL and 14.74 ± 8.07 mU/mL for control group. The mean number of NRBC/100 leucocyte of study group was 11.33 ± 6.33 and 2.45 ± 2.00 for control group. VVhereas, the number of absolute normoblast was 1.569 ± 772 /mm3 in the study group and 500 ± 440 /mm3 in the control group. The mean number of NRBC/100 leucocyte, concentration of serum Epo and the number of absolute normoblast were statistically higher in the group than the control group. Conclusion: in our study we found a higher absolute normoblast counts and serum Epo concentrations in infants of vvomen with GDM. Particular attention should perhaps be paid to infants of vvomen with GDM in terms of fetal surveillance during pregnancy. Our 61results also suggest that in patients with GDM, the maintenance of maternal normoglycemia (fasting glucose and 2-hour postprandial values below 95 mg/dl and 120 mg/dl respectively) solely, may not be sufficient to avoid the complications of fetal hypoxemia. Before definite conclusion, regarding possible clinical applications of NRBC determinations is made further studies should determine the optimal NRBC threshold values and examine the validity of our results with a larger population of neonates. 62