Otozomal dominant polikistik böbrek hastalığı olan hastaların klinik özellikleri ve böbrek fonksiyonlarına etkili faktörlerin değerlendirilmesi
Clinical features of autosomal dominant polycystic kidney disease patients and evaluation of factors that have effect on their renal functions
  1. Tez No: 171719
  2. Yazar: KADER İRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. RAMAZAN ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Otozomal dominant polikistik böbrek hastalığı (ODPBH), kalıtsal hastalıklar içinde en sık karşılaşılan genetik hastalıklardan birisidir. Her iki böbrekte çok sayıda kist gelişir ve böbrekler büyür. Hastalığın sistemik karakterinden dolayı böbrek dışında birçok organda da patolojik klinik bulgular görülür. Bu çalışma; ODPBH olan hastalarda böbrek yetmezliği gelişmesinde etki eden faktörlerin değerlendirilmesi ve sonuçta hastalar için önerilerin geliştirilmesi amacıyla planlandı. ODPBH tanısı konularak, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi, İç Hastalıkları Anabilim Dalı Nefroloji Bilim Dalı tarafından takibe alınan 50 (26 erkek, 24 kadın) hasta çalışmaya alındı. Ravine'in kriterlerine göre polikistik böbrek hastalığı tanısı doğrulandı. Tüm hastaların yaş ortalaması 50.4±15.3 yıl idi. Hastalarda en sık rastlanan klinik bulgu olarak, hipertansiyon saptandı. Kadın ve erkek hastalar arasında hipertansiyon, taş varlığı, hematüri, idrar yolu enfeksiyonu, aile hikayesi, renal replasman tedavisi ve kreatinin klirensi açısından anlamlı fark saptanmadı. Sigara kullanma alışkanlığı; erkeklerde, karaciğer kisti varlığı; kadınlarda anlamlı olarak daha yüksek bulundu. Hipertansiyon, hematüri, idrar yolu enfeksiyonu, 25 kg/m2'den büyük vücut kitle indeksi olanlarda, idrar yolu operasyonu geçirenlerde, aile hikayesi olanlarda, olmayan hastalara göre kreatinin klirensinin anlamlı olarak düşük olduğu bulundu. Ayrıca idrar yolu enfeksiyonu olanlarda proteinürinin artmış olduğu da tespit edildi. Proteinüri düzeyleri ile kreatinin klirensi değerleri arasında anlamlı negatif ilişki saptandı. Böbrek yetmezliği, ODPBH'nin en ciddi komplikasyonudur. Hastaların sorunsuz bir yaşam sürebilmeleri ve son dönem böbrek yetmezliğine gidişin önlenmesi için kan basıncı optimal kontrol altında olmalı, infeksiyonlar uygun şekilde tedavi edilmeli, makroskopik hematüriye yol açabilecek aktivitelerden kaçınılmalı, proteinüri önlenmeli, sigara kullanımı varsa bıraktırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Autosomal dominant polycystic kidney disease (ADPKD) is one of most commonly encountered genetic diseases. In polycystic kidney disease there are a lot of cysts in kidneys and kidneys are large in size. Due to systemic character of the disease there are pathological and clinical signs in the other organs. This assay was designed to evaluate the factors that effect the progression of renal failure in patients with ADPKD and to develop advices. Fifty patients (26 male, 24 female) who admitted and diagnosed as ADPKD in Atatürk University Medical Faculty department of internal medicine were included in the study. The diagnose of polycystic kidney disease confirmed according to Ravines' criterias. Median age of patients was 50.4±15.3 years. Hypertension was found out as most common clinical finding in patients. There was no significant difference between male and female patients according to presence of hypertension, nephrolithiasis, hematuria, urinary tract infection, family history, renal replacement therapy and creatinin clearence. Smoking in males and liver cyst in females was found significantly higher. Creatinin clearence levels was found significantly lower in patients with family history, hypertension, hematuria, urinary tract infection, urinary operation, body mass index higher than 25kg/m2 compared with other patients. Proteinuria levels were higher in patients with urinary tract infection. There was a significant negative correlation between proteinuria levels and creatinin clearence. Renal failure is the most important complication of ADPKD. In order to prevent progression of renal failure, blood pressure should be optimally controlled, infections should be treated properly, patients should be avoided from the activities that will lead to macroscopic hematuria, and proteinuria should be prevented and smoking if present should be stopped.