Böbrek transplantasyonunda sitomegalovirus infeksiyonu ve hastalığı
Cytomegalovirus infection and disease in kidney transplantation
- Tez No: 171718
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SÜHEYLA GÜVEN APAYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
30 ÖZET Böbrek transplantasyonu, son dönem böbrek hastalıklarında yaşam kalitesini ve süresini belirgin olarak uzatan bir tedavi yöntemidir. Tanı ve tedavideki gelişmelere rağmen, transplantasyondan sonra alıcılarda gelişen CMV infeksiyonu, önemli bir mortalite ve morbitide nedenidir. Bu çalışmada Genel Cerrahi ABD Transplantasyon Ünitesinde böbrek transplantasyonu yapılmış veya başka bir ünitede transplantasyon yapılarak ilk aydan itibaren ünitemizde takibe alınan alıcılarda, transplantasyondan sonra sitomegalovirus (CMV) infeksiyonu, reaktivasyonu ve hastalığının sıklığı ve ilişkili olan etmenleri araştırdık. İzlem grubumuzda ortalama 7±1,5 aylık takip süresince 2 alıcıda (%9) reaktivasyon, bir alıcıda (%4,5) CMV hastalığı gelişmiştir. Tüm transplant olgularımızda ise CMV hastalığı sıklığımız ise %3'dür. Hasta grubumuzda hastalık ortalama 73. günde (35-173) ortaya çıkmıştır. En sık klinik görünüm dissemine (% 49) form olup, bu hastaların tamamında akciğer ve hematolojik tutulum, ikisinde hepatit, birinde periferik nörolojik tutulum saptandı. Bulduğumuz gerek reaktivasyon gerekse infeksiyon oranları diğer çalışmalara göre düşüktür. Bunun nedeni hastalığı tanımlamada kullanılan testlerin yetersizliği, tüm alıcıların seropozitif olması, alıcı yaşının düşük olması ve kadavradan daha az sayıda nakil yapılması olabilir. CMV infeksiyonunu önlemek için preemptive veya proflaktik tedavi seçimi kararında merkezin deneyimi önemlidir. Transplant sonrası üç ay boyunca alıcıların düzenli olarak CMV yönünden taranmasını öneriyoruz.
Özet (Çeviri)
31 SUMMARY Kidney transplantation is a treatment modality that significantly improves the quality and extends the duration of life in end-stage kidney disease patients. Post-transplant CMV disease continues to be a major cause of morbidity and mortality despite advances in its diagnosis and treatment. In this study, we investigated the incidence of CMV disease, its reactivation and associated risk factors in kidney transplant recipients that were operated in the Transplantation Unit of the Department of General Surgery or other centers provided that they were followed by our unit from the first month post-transplant. Two recipients (9%) reactivated CMV infection and one recipient (4.5%) developed CMV disease during a follow-up period of 7±1.5 months. Overall incidence of CMV disease among transplant recipients was 3%. Average time to develop CMV disease was 73 days (35-173). The most common clinical presentation was the disseminated form (%49) with the involvement of respiratory and hematologic systems in almost all patients, while two patients had hepatitis and one patient had peripheral neurological involvement. CMV reactivation and disease development rates in our study were lower compared to previous studies. The fact that all the recipients were young, CMV seropositive and received kidneys mostly from live donors may account for this discrepancy as well as possible inadequacy of the diagnostic tests used in our unit. The decision to use either preemptive or prophylactic approach to prevent CMV disease is affected by the experience of the transplant center. We recommend regular screening for CMV during the first three months post- transplant.