Otozomal dominant polikistik böbrek hastalığı tanısı ile renal transplant olan hastaların nakil sonrası medikal ve cerrahi komplikasyonlarının retrospektif olarak araştırılması
Retrospective investigation of medical and surgical complications of patients with renal transplant diagnosis of autosomal dominant polycystic kidney disease
- Tez No: 572164
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULMECİT YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Otozomal dominant polikistik böbrek hastalığı (ODPBH), böbrekler ve diğer organlarda kist oluşumu ile giden, diğer sistem patolojilerinin de eşlik edebildiği sistemik bir hastalıktır. Sıklıkla beşinci-altıncı dekattan sonra son dönem böbrek yetersizliği (SDBY) geliştiği görülür. Çalışmamızda ODPBH'de renal transplantasyon sonrası hastaların takiplerinin, gelişen medikal ve cerrahi komplikasyonların diğer nedenlerle renal transplantasyon yapılan hastalarla retrospektif olarak karşılaştırılarak araştırılması amaçlanmıştır. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde renal transplantasyon yapılmış 126 hastanın (ODPBH tanısı olan 58 hasta ile diğer böbrek hastalıkları nedeniyle renal transplantasyon yapılan 68 hasta) demografik özellikleri, klinik, laboratuar bulguları hastane elektronik dosya sistemi üzerinden retrospektif olarak incelendi. Hastalarda posttransplant gelişen komplikasyonlar, kullanılan medikal tedaviler, hasta ve graft sağkalım oranları karşılaştırmalı olarak değerlendirildi. Grupların transplant sonrası takiplerinde gelişen medikal ve cerrahi komplikasyonlar karşılaştırıldı. Nakil sonrası dönemde üriner sistem enfeksiyonu, osteoporoz ve kardiyovasküler sistem hastalığı gelişmesi açısından ODPBH tanılı hasta grubunda istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
Autosomal dominant polycystic kidney disease (ADPKD) is a systemic disease associated with cyst formation in the kidneys and other organs and accompanied by other system pathologies. It is often seen that end-stage renal disease (ESRD) develops after the fifth-sixth decade. In this study, we aimed to investigate the follow-up of the patients following renal transplantation in ADPKD and to compare the medical and surgical complications with other reasons for renal transplantation retrospectively. The demographic characteristics, clinical and laboratory findings of the 126 patients (58 patients diagnosed with ADPKD and 68 patients who underwent renal transplantation due to other kidney diseases) were retrospectively evaluated on the hospital electronic file system at Uludag University Medical Faculty Hospital. Postoperative complications, medical treatments, patient and graft survival rates were evaluated statistically. Medical and surgical complications were compared between groups. Urinary tract infection, osteoporosis and cardiovascular system disease were significantly higher in ADPKD patients after transplantation (p 0,05).