Mide kanserlerinde hücrelerin morfometrik analizinin prognostik değeri
- Tez No: 171732
- Danışmanlar: PROF.DR. SABRİ SELÇUK ATAMANALP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
IV ÖZET Mide kanserleri dünyada kanser morbidite ve mortalitesindeki önemli nedenlerden birini oluşturur. Ameliyat yapılan hastalarda yaşam süresinin düzelmesine rağmen genelde prognozu kötü olan kanserlerdir. Genişletilmiş radikal lenfadenektomi, adjuvan kemoterapi ve immunoterapi gibi yeni tedavi metotlarının yaşam süresini artırabileceği ümit edilmektedir. Ancak gelecekte daha radikal tedavi ve adjuvan kemoterapi endikasyonlannı belirlemek ve tedavi sonuçlarım düzeltmek için objektif ve kullanılabilir prognostik faktörlere ihtiyaç vardır. Mide kanserlerinde temel prognostik faktörler, tümör invazyonu ve lenf nodu metastazıdır. Buna karşılık histolojik grade ve sınıflamaların prognostik açıdan değerleri tartışmalıdır. Nükleer morfometri ise çeşitli neoplazmlarda malign özellikleri kantitatif ve hızlı olarak ortaya koyan bir tekniktir. Bilgisayarlı morfometriden elde edilen veriler, konvansiyonel mikroskopik analizlere göre daha objektif ve hızlıdır. Ancak nükleer özelliklerin görüntü analizi mide kanserlerinde oldukça az kullanılmıştır. Bu tez çalışmasında, mide kanserlerinde görüntü analiz sistemi kullanılarak elde edilen nükleer morfometrik ölçümlerin, klasik prognostik parametrelerle ile karşılaştırılması ve prognoz ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma, Ocak 1994 - Aralık 2003 arasındaki 10 yıllık sürede mide kanseri nedeniyle gastrektomi yapılmış ve yaşam süreleri tesbit edilebilen 90 olguda yapılmıştır. Bu olguların histopatolojik değerlendirilmeleri yeniden yapılmıştır. Görüntü analiz yöntemleri ile olguların nükleer alan, nükleer çevre, en uzun ve en kısa nükleer çap değerleri bulunmuştur. Bu değerler tümör çapı, makroskopik görünüm, histolojik grade, Ki-67 LI ve p53 ekspresyonu ile ilişkili bulunmuştur. Benzer şekilde en kısa çap ile Lauren sınıflaması ilişkili bulunmuştur. Ancak nükleer parametreler ile hastaların yaşam süreleri arasında ilişki izlenmemiştir. Sonuç olarak; mide kanserlerinde hücrelerin görüntü analiz yöntemleri ile elde edilen nükleer ölçüm değerleri, prognoz göstergesi olarak araştırmaya değer nitelikte bulunmuştur. Anahtar kelimeler; mide kanseri, görüntü analizi, prognostik faktörler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Gastric adenocarcinoma continues to be among the leading causes of cancer morbidity and mortality around the world. The overall prognosis of gastric cancer remains poor, despite the improving survival of operated patients. New methods of treatment such as extended radical lymphadenectomy, adjuvant chemotherapy, and immunotherapy are constantly studied in the hope of increasing long-term survival. Objective and reproducible prognostic factors are urgently needed to improve the therapeutic results to establish in the future the the indications for more radical surgery and adjuvant therapy in Gastric carcinoma. The extent of tumour invasion and the presence of lymph node metastases are established prognostic factors in gastric cancer. Other traditional histological factors, such as histological grade and classifications, are of little value in current clinical practice. Nuclear morphometry is a quantitative and highly reproducible method of revealing malignant features in several neoplasms. Data from computerized morphometries are objective and quickly derived using conventional microscopic analysis. However, this image analysis of nuclear features has rarely been applied to investigations of gastric adenocarcinoma. In this study, in the gastric carcinomas, we aimed to compare the relationship of nuclear morfometric measures obtained by using image analysis system, with the other classical prognostic parameters and to investigate their relation with the prognosis. This study was carried in 90 patients with survey-knowed gastric cancer who underwent curative gastrectomy during the period January 1994 - December 2003. Morphometric image analysis of nuclear features was performed on tissue from patients. Obtained with imaging analysis method, nuclear area, nuclear perimeter, the longest nuclear diamater and the shortest nuclear diameter values were found to be related to tumour size, macroscopic appearance, histologic type lymph node metastases, Ki-67 LI and p53 expression. Also, it was found out that the shortest nuclear diameter is related to Lauren's classification. The significant association we did not observe between nuclear parameters and the survival of patients. In conclusion, the values of nuclear measures obtained with imaging analysis method are worth of investigating as prognosis indicators. Keywords; gastric carcinoma, image analysis, prognostic factors.