Epitelyal tümörlerde transforming growth faktör beta tip II reseptör mikrosatelit instabilite belirlenmesi
Transforming growth factor beta receptor II gene microsatellite instability in epithelial cancer
- Tez No: 70553
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL SAKIZLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
A. ÖZET EPİTELYAL KANSERLERDE TRANSFORMING GROWTH FAKTÖR BETA RESEPTÖR n GENİ (TGF-p RH) MİKROSATELLİT İNSTABİLİTESİNİN BELİRLENMESİ Sefa KIZILDAĞ Anahtar Kelimeler Kolorektal kanser, Bilateral meme kanseri, TGFJ3-RII, MTN Epitelyal dokularda transforming growth faktör beta (TGF0), transforming growth faktör beta reseptör II (TGFP-RII) ye bağlanarak büyümeyi durdurur. Genomik instabilite gösteren insan kolon ve mide kanserlerinde, TGF3-RÜ geninin polinükleotid tekrar bölgesinde p(A)ıo çerçeve kayması mutasyonları tanımlanmıştır. Bu tip mutasyonlar kısalmış reseptör proteinin sentezlenmesine neden olur ve serin-treonin kinaz aktivitesi gösteren reseptörün aktivitesini durdurarak, TGFp ya dirençli hücrelerin oluşumuna neden olurlar. TGFp ya dirençli bu tip hücreler durmaksızın proliferasyona uğrayarak kanser oluşumuna neden olurlar. Araştırmamızda 41 epitelyal kanserin (15 kolorektal kanser ve 26 bilateral meme kanseri) DNA izolasyonları yapıldı ve TGFJ3-RÜ genine özel primerlerle 73 bp lik p(A)ıo tekrarı içeren bölge, PCR reaksiyonu ile çoğaltıldı. PCR reaksiyonu ile çoğaltılan izole DNA lar %8 lik poliakrilamid jel (8M üreli) de yürütüldü ve gümüş boyama ile görüntülendi. Analizi yapılan 15 kolorektal olgunun hiçbirinde ve 26 bilateral meme tümörünün sadece bir tanesinde TGFJ3-RII geninde instabilite saptanmıştır (%3.84).
Özet (Çeviri)
B. SUMMARY TRANSFORMING GROWTH FACTOR BETA RECEPTOR II GENE (TGFp-RH) MICROSATELLITE INSTABILITY IN EPITHELIAL CANCER Sefa KIZILDA? Key Words Colorectal cancer, Bilateral Breast cancer, TGFP-RIL MIN Transforming growth factor beta (TGFP) is a potent inhibitor of epithelial cell growth. TGFP actions are mediated by binding to heteromeric complexes of transforming growth factor beta receptor type I (TGFP-RI) and transforming growth factor beta receptor type II (TGFf3-RH). Frameshift mutations of the poliadenine repeat region p(A)i0, in the TGFJÎ-RII gene, were shown to exist in gastric and colon cancer associated with microsattelite instability (MUM). These mutations result in truncated proteins with abolished serin threonine kinase activity. Cells gain resistance to TGFP actions and escape from TGFP mediated growth control, contributing to carcinogenesis. Forty-one epithelial cancer specimens (15 colorectal cancer and 26 bilateral breast cancer) were analysed for mutations of simple repeated sequences in the TGFp-RII. After DNA isolation, the poliadenin region in the TGFP-RII gene was amplified by PCR, using specific primers. The amplification products were run on poliacrilamide gels (with 8M urea) and visualised by silver staining. P(A)io mutations were not detected in any of the colorectal cancer samples and only 1 out of the 26 bilateral breast cancer samples showed allelic shifts representing MTN (%3.84). n