Primer perkütan translüminal koroner anjiyoplasti uygulanan akut miyokard infarktüslü hastalarda sol ventrikül bölgesel sistolik fonksiyonunun longitudinal strain/strain rate ile değerlendirilmesi
The assessment of left ventricular regional systolic function by longitudinal strain/strain rate in acute myocardial infarction patients undergoing primary percutaneous transluminal coronary angioplasty
  1. Tez No: 171733
  2. Yazar: ENBİYA AKSAKAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN ŞENOCAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Ill ÖZET PRIMER PERKÜTAN TRANSLUMINAL KORONER ANJİYOPLASTİ UYGULANAN AKUT MİYOKARD İNFARKTÜSLÜ HASTALARDA SOL VENTRİKÜL BÖLGESEL SİSTOLİK FONKSİYONUNUN LONGITUDINAL STRAİN/STRAİN RATE İLE DEĞERLENDİRİLMESİ Bölgesel myokardial fonksiyonların non-invaziv olarak kantitifiye edilmesi Klinik Kardiyoloji'nin önemli bir hedefidir. Strain (S)/strain rate (SR) görüntüleme bölgesel deformasyonu tanımlamakta olup kardiyak translasyon ve tethering'e daha az duyarlı olduğundan bölgesel fonksiyon değerlendirmelerinde doku Doppler görüntüleme'den üstündür. SR lokal deformasyon hızını ölçerken, S deformasyon yüzdesini ifade etmektedir. Anterior akut miyokard infarktüslü (AAMİ) hastalarda klinik gidişat sol ventrikül (SV) fonksiyon bozukluğunun derecesi ile ilişkilidir. Deneysel çalışmalarda olduğu gibi klinik çalışmalarda da iskemik miyokardın erken reperfüzyonu ile tehdit altındaki miyokardiyal dokunun kurtarıldığı gösterilmiştir Bu çalışmanın amacı primer perkütan transluminal koroner anjiyoplasti (PTKA) endikasyonu konulmuş akut miyokard infarktüslü (AMİ) hastalarda sol ventrikül bölgesel sistolik fonksiyonlarında girişim sonrası meydana gelen değişimlerin longitudinal strain/strain rate kullanılarak tespiti ve bu değişimin sol ventriküler yeniden biçimlenme ve mortalite üzerine 30. gündeki etkilerinin belirlemesidir. Bu çalışmaya AAMİ' nün ilk 6 saati içinde müracaat eden ardışık 21 hasta (yaş ortalaması: 60.5±11.3 yıl) ve koroner angiogarfisi normal sağlıklı 20 kişi (yaş ortalaması: 49.4±9.1 yıl) alındı. Geçirilmiş iskemik kalp hastalığı öyküsü olanlar, miyakardiyal hastalığı olanlar, atriyal fibrilasyon ve dal bloğu olanlar çalışmaya alınmadı. Ekokardiyografik kayıtlar girişimden hamen once (invaziv prosedürünIV gecikmesine neden olmayacak şekilde), hastalığın 1. haftasında ve 1. ayında alındı. Girişim sonrası dönemde apikal görüntülemeden sol ön inen arterin beslediği segmentlerin bazal, mid ve apikal segmentlerinden S,SR ve velosite (V) ölçümleri yapıldı. Hastalarda tüm işlemler başarılı kabul edildi. Tekrarlayan iskemi ve miyokard infarktüsü gözlenmedi. Hastalarda AAMİ sırasında Sol ön inen arterin beslediği segmentlerde sistolik V, S ve SR değerlerinin kontrole kıyasla düşük olduğunu gözlemledik. AMİ sırasında sistolik S ve SR değerlerinin apikal segnıentten bazale kadar olan homojen dağılımı kayboldu. Velositeler üzerine özellikle apikal segmentler başta olmak üzere reperfüzyonun etkisi gözlenmedi. Başarılı primer PTKA' nın S/SR üzerine önemli bir etkisi bu indekslerin sol ventrikül duvarları boyunca homojen dağılımını sağlamasıydı. Hastalarda SV sistolik fonksiyonlar bozulmadı. Takiplerde S/SR değerleri ile duvar hareket skor indeksi arasında güçlü negatif korelasyonlar, EF ile pozitif korelasyonlar tespit edildi. Bu çalışmada başarılı primer PTKA işlemi hastalan remodellingden korudu. Primer PTKA işleminin yeniden şekillenme üzerine olan etkileri renkli Doppler miyokardiyal görüntüleme kaynaklı S/SR ekokardiyografi ile değerlendirildi. SV duvarlarından elde edilen S ve SR verileri AAMİ'nün erken döneminde korunan global SV fonksiyonlarının tahmininde değerli bilgiler sağladı. Bu çalışmada, S/SR uygulamasının geçerliliği ekokardiyografi ile S/SR değerleri ve sistolik fonksiyonlar arasındaki iyi korelasyonun gösterilmesi ile desteklendi. Bizim sonuçlarımız başarılı primer PTKA yapılan AAMİ'lü hastalarda akut iskemi ve remodelling' in belirlenmesinde velositelerden üstün olan S ve SR verilerinin kullanılmasının klinik olarak avantaj lannı gösterdi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE ASSESSMENT OF LEFT VENTRICULAR REGIONAL SYSTOLIC FUNCTION BY LONGITUDINAL STRAIN / STRAIN RATE IN ACUTE MYOCARDIAL INFARCTION PATIENTS UNDERGOING PRIMARY PERCUTANEOUS TRANSLUMINAL CORONARY ANGIOPLASTY The non-invasive quantification of regional myocardial functions is an important goal in clinical cardiology. Strain (S)/strain rate (SR) imaging that depicts regional deformation is less susceptible to cardiac translation and tethering and may be superior to TDI for regional functional analysis. While regional systolic SR measures the rate of local deformation, regional systolic S expresses the percentage of deformation. The clinical course of patients with AAMI is related to the degree of left ventricular functional impairment. Experimental as well as clinical studies have demonstrated that early reperfusion of the ischemic myocardium can salvage jeopardized myocardial tissue. The aim of this study was the identification of the changes in regional systolic function in the left ventricle using longitudinal S/SR indices at the post interventional period and the determination of the impact of these changes on mortality and on remodelling at 30 days in acute anterior myocardial infarction patients (AAMI) undergoing primary percutaneous transluminal coronary angioplasty (PTCA). Twenty-one consecutive patients (mean age: 60.5±11.3 years) within the first 6 hours of AAMI and 20 healthy control subjects (mean age: 49.4±9.1 years) who had normal coronary angiogram were included in this study. Patients with previous coronary ischemic heart events, myocardial disease, valvular heart disease, atrial fibrillation and bundle branch block were excluded. Echocardiographic recordings were performed justVI before intervention (without any delay for invasive procedure), at the 1st week and the 1st month of the disease. Longitudinal myocardial S/SR and velocity (V) interrogated using apical views were postprocessed from basal, mid and apical segments which supplied by the left anterior descending artery (LAD). All of the procedures were accepted successful in patients. Recurrent ischemia and MI were not observed. We have observed a decrease of systolic V, systolic S and SR values in the segments supplied by the LAD during AAMI in patients compared to controls. The homogeneous distribution of systolic S and SR indices from apical to basal segments was lost during myocardial infarction. The impact of reperfusion on myocardial systolic velocities could not demonstrated, especially apical segments. One of the significant effects of successful primary PTC A on S/SR indices was that these indices provide a homogenous distribution of deformation throughout the left ventricular walls. Left ventricular systolic functions were not deteriorated in the patients. The strong negative correlations were observed between S/SR indices and wall motion score index and positive correlations between S/SR indices and EF in the serial follow ups. The successful primary PTCA procedure was prevention of the remodeling in patients at this study. The impact of primary PTCA on remodeling was to evaluate by the color Doppler myocardial imaging derived S and SR echocardiography. The parameters derived from S/SR indices of LV walls provide valuable information to predict preserved global LV function during the early period of an AAMI. In the present study, the validity of this approach (S/SR technic) was supported by the demonstration of a good correlation between the S/SR and systolic function by echocardiography. Our results demonstrate the potential clinical advantages of using S and SR parameters over velocity in the detection of acute ischemia and remodeling in patients with AAMI undergoing successful primary PTCA.