Eritropoetin'in kırık iyileşmesi üzerine etkileri (deneysel çalışma)
- Tez No: 171741
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
2. ÖZET Bu çalışmada deneysel olarak oluşturulan kırık modeli üzerinde uzun yıllardır klinik kullanımda olan EPO hormonunun etkileri araştırılmıştır. Literatürde, yara iyileşmesine etkileri ile ilgili çalışmalar bulunan EPO'nun, kırık iyileşmesi üzerine etkileri ile ilgili herhangi bir çalışmaya rastlanılmamıştır. Çalışmamızda 28 adet Spraque-Dawley cinsi yetişkin erkek sıçan üzerinde klinik, radyografık ve histolojik olarak araştırma yapılmıştır. Sıçanlar rastgele ve eşit miktarda seçilerek EPO ve Kontrol grubuna ayrılmıştır. Çalışmanın ilk günü bütün sıçanlarda elle üç nokta baskı yöntemi ile sol radius ve ulna kırığı oluşturulmuştur. Daha sonra kırık oluşumu radyografi kontrolü ile teyit edilmiştir. Kırık sonrası EPO grubu sıçanlara günde 1 kez eritropoetin, 400 Ü/kg 5 gün süreyle intraperitoneal olarak, kontrol grubu sıçanlara aynı hacimde serum fizyolojik 5 gün süreyle intraperitoneal olarak yapılmıştır. 2 gruptan rastgele seçilen 7' şer adet sıçan birinci hafta sonunda, geri kalan 7'şer sıçan 3. hafta sonunda eter anestezisi ile öldürüldüler. EPO ve kontrol grubu, kırık iyileşmesi açısından klinik, radyolojik ve histolojik olarak değerlendirildiler. Birinci hafta sonunda yapılan histolojik kırık iyileşmesi sayıları EPO grubunda kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu. Yine, üçüncü hafta sonunda yapılan klinik, radyolojik ve histolojik kırık iyileşmesi sayıları EPO grubunda istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek idi. Bu deneysel çalışmamızda EPO'nun kırık iyileşmesini olumlu yönde etkileyebileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
3. SUMMARY Effects of EPO hormone that has been used clinically for many years were studied on the experimental fracture model in this study. Effects of EPO were found on the wound healing process but any study has not been found about the effects of EPO on the fracture healing on the literature. Twentyeight mature male rats were included in this study and was studied clinically, radiologically and histologically. The rats were randomly and equally divided into“EPO”and“Control”groups. At the first day of the study manual three point compression method was used to make fracture on the left radius and ulna. After than radiographic images of the fractured radius and ulna were taken to identify the fracture lines. 400 U/kg/day EPO was injected intraperitoneally for five days to EPO group; and the same amount of saline was injected intraperitoneally for five days to the control group. Seven rats from each group were randomly selected and sacrificed at the end of the first week and the remainders were sacrificed at the end of the third week by ether anaesthesia. Both of the two groups were evaluated clinically, radiologically and histologically according to the fracture healing. Histologically fracture healing scores at the end of the first week were found increased statistically significant in groups treated with EPO compared with control group. When the results evaluated clinically, radiologically and histologically fracture healing scores at the end of the third week; there was increasingly statistically significant in the EPO group. It was concluded that EPO would have positive effects on the fracture healing in this experimental study.