İloprost'un (prostaglandin I2 analoğu) kıkırdak ve sinovya üzerine etkileri (deneysel çalışma)
  1. Tez No: 171742
  2. Yazar: MESUT GÜLER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
2. ÖZET Stabil bir PGI2 (prostasiklin) anoloğu olan iloprost kalp ve damar cerrahisi, kardiyoloji, iç hastalıktan ve romatojide sık olarak kullanılmaya başlanılmıştır. Prostaglandinlerin kırık iyileşmesi ve kıkırdak üzerine olumlu etkilerinin olduğu birçok araştırmalarda kanıtlanmıştır. İloprostun avasküler kemik nekrozunun erken safhalarında kullanıldığında; avasküler nekroz gelişimini önlediği ve özellikle travmaya bağlı kemik iliği ödemlerinde kullanıldığında semptomların hemen kısa sürede düzeldiğini gösteren çok merkezli birçok araştırma mevcuttur. îloprostun kıkırdak ve sinovya üzerine doğrudan etkilerini gösteren bir çalışmaya literatürde rastlanılmamıştır. Bu deneysel çalışmada iloprost'un kıkırdak ve sinovya üzerine olan etkileri; yavru erkek Spraque-Dawley cinsi sıçanlar üzerinde histopatolojik olarak araştırılmıştır. 20 adet sıçan rastgele olarak 5 'erli 4 gruba ayrılmıştır. Bütün sıçanların sol dizlerine 0,1 mi iloprost, sağ dizlerine 0,1 mi eklem içi serum fizyolojik verilmiştir. Sıçanlar daha sonra 1. gün, 7. gün, 14. gün, 21. günlerde kurban edilerek; diz eklemlerinin femur kondilleri, tibia Üst uçları ve kapsülü de içerecek şekilde kesilerek histopatolojik olarak incelenmiştir. Histopatolojik inceleme sonucunda; iloprost verilen dizler ile konrol grubu dizler arasında istatiksel olarak anlamlı farklar bulundu. iloprost grubunda eklem kıkırdağında ve sinovyada yangının erken kurban edilen edilen sıçanlarda daha fazla olduğu zamanla kontrol grubu ile arasındaki farkın kapandığı görülmüştür. Sinovya hipertrofı ve sinovya hiperplazi incelemesinde ise iloprost ve kontrol grubuyla fark olduğu ve bu farkın zamanla değişmediği görülmüştür. iloprostun doğrudan ekleme verilmesiyle kıkırdak ve sinovya üzerine yararlı etkileri saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
3. SUMMARY Iloprost is a stable prostacycline analogue. It is generally began to use in the departments of the hospitals such as cardiovascular surgery, cardiology, internal medicine and rheumatology. The positive effect of prostaglandins on fracture healing and cartilage repairing is presented in many researches. There are many article about the use of iloprost either in the early treatment of avascular necrosis or trauma dependent bone marrow eudema. Any study has not been found about the direct effect of iloprost on the cartilage and synovia. Direct effect of iloprost on the cartilage and synovia is studied histopathologically on the immature male Spraque Dawley rats in this experimental study. Twenty rats were randomly and equally divided into four groups, 0.1 ml iloprost was injected into the left knees and 0.1 ml saline into the right knees of rats. All of the rats in the groups were sacrificed at the end of first day, seventh day, fourteenth day and twenty first day after the intraarticuler injection recpectively. Proximal tibia, femur condyles and articular capsule of the knee joints were included into the histopathological examples and evaluated. At the end of histopathological evaluation, there was statistically significant difference between iloprost injected knee and control group. In the iloprost group there was more inflamation on the cartilage and synovia in the early sacrificed rats than the late sacrificed rats. The histopathological differences between the iloprost group and control group were decreased by the time. We conclude that iloprost has not have positive effects on the cartilage and synovia by direct injection of the joint.