Böbrek iskemi/reperfüzyon hasarının önlenmesinde kalsiyum kanal blokeri (verapamil) ve prostasiklin analoğunun (iloprost) rolü
- Tez No: 22573
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
36 ÖZET Altmış dakikalık sıcak iskemi ve ardından reperfüzyon hasarı uyguladığımız albino ratlarda verapamil (kalsiyum kanal blokeri) ve iloprostun (ZK36374, stabil bir prostasiklin analoğu) sitoprotektif etkilerini inceledik. Çalışma grupları, sham, kontrol, verapamil, iloprost ve verapamil+iloprost gruplarından oluşuyordu. Tedavi yapılmayan iskemik kontrol grubunda bulunan ratlarm 7 -günlük yaşama oranı diğer tüm gruplardan anlamlı olarak daha düşük bulundu. Üçüncü gündeki kreatinin değerleri iskemik kontrol grubuyla karşılaştırıldığında sadece verapamil+iloprost grubunda anlamlı olarak farklı bulundu. Diğer grupların ortalama kreatinin değerleri kontrol grubunkunden daha düşük olmakla birlikte bu farklar istatistiksel olarak anlamlı değildi. Yedinci gün ortalama kreatinin değerlerine bakıldığında ise kontrol, verapamil ve iloprost gruplarının, verapamil+iloprost grubundan anlamlı olarak yüksek değerlerde bulunduğu saptandı. Reperfüzy ondan hemen sonra alınan doku GSH düzeylerinin kontrol grubunda diğer tüm gruplardan anlamlı olarak düşük olduğunu saptadık. Bu sonuçlar, verapamil ve iloprostun rat böbreklerinin iskemi /reperfüzyon hasarına karşı koruyucu etkilerinin bulunduğunu, her iki ilacın birlikte kullanılmasının birbirlerinin etkilerini artırdığını, 60 dakikalık sıcak iskemi ve ardından reperfüzyon hasarı oluşturulan böbreklerde bu korunmanın neredeyse tama yakın olduğunu ve bu koruyucu etkinin sadece SOR üzerinden olan hasarın engellemesiyle sınırlı olmadığını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY We investigated the cytoprotective effects of verapamil (Ca channel blocker) and iloprost(ZK 36374, a stable prostacyclin analogue) on the ischemia/reperfusion injury in Wistar albino rats' kidneys subjected to 60 minutes of warm ischemia and reperfusion. The groups were sham, ischemia untreated, verapamil treated, iloprost treated, and verapamil+iloprost treated groups. The 7-day survival of all the treated groups were significantly better than the ischemia untreated group. The creatinine values on the third day were significantly lower in the verapamil+iloprost group compared to ischemia untreated group, and although the same value was found to be lower than the control group in verapamil and iloprost treated groups, the difference was not statistically significant. The creatinine values on the 7. day were significantly lower in the verapamil+iloprost treated group than the control, verapamil and iloprost groups. The tissue GSH levels of the kidneys immediately sampled after the reperfusion were significantly lower in the control group compared to all the other treated groups. These results indicate that although verapamil and iloprost have independent cytoprotective effects on ischemia/reperfusion injury of rat kidneys, the protection afforded when both drugs are combined is synergstic, that the mechanism of potentialization of cytoprotection is not limited to the oxygen free radical induced effects on cells, and an almost complete protection can be obtained by such an intervention in 60 minute warm ischemic-reperfused kidneys.