Türk dış ticareti ve son on yıllık gelişimi
Turkish foreign trade and last ten year
- Tez No: 171753
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SELİM ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye ve Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
II ÖZET Bu çalışmamızda Türk Dış Ticareti'nin Muhtemel durumu, gelişimi ve özellikle son 10 yıllık durumunu inceleyerek çözüm ve önerilerde bulunmaya çalıştık Birinci Bölümde; Dış ekonomik ilişkilerin ne olduğu, Uluslar arası ticaretin nedenleri, Uluslar arası ticaretin kazançları ve kayıpları nelerdir konularına; ikinci Bölümde; Uluslar arası ticaret teorileri,bu teorilerden Mutlak ve Karşılaştırmalı Üstünlük Teorisi, Hecksher-Ohlin Teorisi, Leontief Paradoksu, ve dış ticaret hadleri konularına; Üçüncü Bölümde; Dış ticaret politikaları, Türkiye'nin Dış ticaret politikası, Dış ticarette koruma yöntemleri, dış ticarette getirilen kısıtlamalar, uluslar arası ticaretin serbestleştirilmesi, Ekonomik birleşme hareketleri konularına; Dördüncü bölümde Türk ve dünya ticaret değerlerindeki gelişmeler.Dış ticaretin yapısında meydana gelen gelişmeler, bölgeler ve ülkelere göre dış ticaretin gelişimi konularına değinilmiş olup; Beşinci bölümde ise Türk ve dünya dış ticaretlerinin günümüz durumları, Türk dış ticaretinin son on yıllık durumu incelenerek analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
III SUMMARY In this work, we tried to find and offer solution by looking into the contingent position of Turkish foreign trade, its development and especially its last ten-year position. In the first chapter, we studied what the foreign economic relationship is, the causes of international trade, and what the earnings and losses of international trade are. In the second chapter, we looked into theories of international trade, ( the absolute and comparative advantage theory, The Hecksher Ohlin theory, the Leontief paradox and the limit of international trade, which are kinds of international trade) In the third chapter, we studied the foreign trade policy, the foreign trade policy of Turkey, the protection method in the foreign policy, the applied limits in the foreign trade, free foreign trade policy and the works of economic union. In the fourth chapter, we mentioned the progresses in the values of Turkish and world trade, the progresses which emerged in the structure of foreign trade, and the subjects of development of foreign trade according to regions and countries. In the fifth chapter Recent positions of Turkish and world foreign trade and the, and the last ten-year position of Turkish foreign trade have been studied and analyzed.