İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi'nde genel anestezi altında yapılan ameliyatlar sonrası ortaya çıkan kognitif işlev bozukluğunun görülme sıklığı
The incidence of postoperative cognitive dysfunction after general anesthesia
  1. Tez No: 171752
  2. Yazar: ŞAZİYE BURCU TUFANOĞULLARI SAYIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜLYA EROLÇAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Çalışmamızda genel anestezi altında ameliyat olan hastalarda ameliyat sonrası kognitif işlev bozukluğunun görülmesini değerlendirdik. Çalışmaya İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi 'nde genel anestezi altında ameliyat olacak 18 yaş ve üzeri, ASA fiziksel durumu I-in olan ve hastanede en az bir gün kalan hastalar dahil edildi. Santral sinir sistemine ait hastalığı bulunan (örn: demans, Parkinson hastalığı), beyin ve kardiyak cerrahi yapılacak hastalar, benzodiazepin harici sakinleştirici ve antidepresan ilaç kullanan, alkol ve/veya ilaç bağımlılığı olan, protokole uyma yeteneği olmayan veya protokole uyma isteksizliği olan, yeterli derecede Türkçe bilmeyen, ciddi duyma ve görme problemi olan, hastaneden taburcu edilme ümidi olmayan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Kognitif işlevi değerlendirmek amacıyla olgulara ameliyattan 24 saat önce ve ameliyat sonrası birinci günde toplam iki kez standardize mini mental test (SMMT) yapıldı. Hastalarla ilgili bilgilere hasta dosyalarından ve anestezi takip fişlerinden ulaşıldı. Olguların yaşlan, cinsiyeti, eğitim düzeyleri, daha önce ameliyat olup olmadıkları, hangi klinikte ameliyat oldukları, ameliyat öncesi ve/veya ameliyat sırasında midazolam ve/veya atropin kullanılıp kullanılmadığı, ameliyat sırasında hipoksi ve hipotansiyon olup olmadığı, anestezi süresi, ameliyat sonrası komplikasyon (solunumsal komplikasyon ve/veya infeksiyon) gelişip gelişmediği kaydedildi. Kognitif işlevi değerlendirmek amacıyla ameliyat öncesi SMMT skorları ameliyat sonrası skorlarla karşılaştırıldı. Ameliyat sonrası SMMT skorunun ameliyat öncesi alınan skordan 2 puan veya daha fazla miktarda azalması kognitif fonksiyonda bozulma kriteri 40olarak tanımlandı. Buna göre hastaların %9.8'inde ameliyat sonrası kognitif işlev bozukluğu görüldüğü bulundu. Çalışmamıza dahil edilen hastaların dördünde postoperatif komplikasyon gelişimi oldu. Bunların üçü solunum sıkıntısı, biri ise postoperatif infeksiyon idi.Bu hastaların ikisi serviste takip edilirken diğer ikisinin tedavileri yoğun bakım ünitesinde yapıldı. Ameliyat sırasında hipoksi sadece bir hastada izlendi. Ameliyat sırasında hipotansiyon ise toplam 24 hastada oldu. Yapılan değerlendirmede ASKİB görülen ve görülmeyen hastalarda hipotansiyon açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p>0.05). Sonuç olarak bu çalışmada İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi 'nde genel anestezi altında ameliyat olan 245 yetişkin hastada ASKİB görülme sıklığının %9.8 olduğunu ve ASKİB ile yaş, eğitim seviyesi, daha önce ameliyat olunması, anestezi süresi, ameliyat sırasında kullanılan midazolam ve atropin, ameliyat sırasında hipoksi ve hipotansiyon olması, ameliyat sonrasında görülen komplikasyonlar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmadığını tespit ettik. 41
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, we have evaluated the incidence of postoperative cognitive dysfunction in patients who had an operation under general anesthesia. Patients having operation under general anesthesia at Istanbul University Hospital of Cerrahpaşa Medical School who are at least 18 years old and expected to stay at least one day at the hospital were enrolled into the study. We excluded the patients if they had : a disease of the central nervous system (eg. dementia, Parkinson's disease) ;drug and/or alcohol dependence; were taking tranquillisers other than benzodiazepines or antidepressants; would have neurosurgery or cardiac surgery; were unwilling to comply with the protocol or procedures; were unable to talk and understand turkish; had severe visual or auditory disorders; and were not expected to be alive for discharge from hospital. Standardisized Mini Mental Test (SMMT) had been done twice to the patients which were 24 hours before the operation and postoperative first day to evaluate the cognitive function. The study data had been taken from the patients' s medical records.The data was: age, education level, if this was their second operation, which clinic they had been having the operation, if midazolam or atropin were used peroperarively, if hypotension or hypoxia were seen peroperatively, length of anesthesia, if any postoperative complication were occured. The preoperative SMMT scores were compared with the postoperative ones to evaluate the cognitive function and 2 or more decrease in the postoperative score (compared to the preoperative one) is accepted as cognitive disorder.According to this we found that 9.8%of the patients had postoperative dysfunction. 4 of the 245 patients had postoperative complications. While three of them had respiratory distress, one had postoperative infection.The treatment of two of these patients 42were managed in the intensive care unit. Only one patient had hypoxia peroperatively and twenty four patients out of 245 had hypotension. As a result, in this study we found that POCD was seen in 9.8% of 245 adult patients having operation under general anesthesia in Istanbul University Hospital of Cerrahpaşa Medical School and there were no relation significantly between POCD and age, education level, second operation, length of anesthesia, peroperative usage of midazolam and atropin, peroperative hypotension and hypoxia, postoperative complications. 43