Yöremizde vajinal akıntılı hastalardan alınan örneklerin mikrobiyolojik yönden değerlendirilmesi
- Tez No: 171766
- Danışmanlar: PROF.DR. SELAHATTİN ÇELEBİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
I. ÖZET Bu çalışmada; yöremizde Atatürk Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum servis ve polikliniğinde, vulvovajinit ve servisit tanısı konan 200 semptomatik kadında üreyen mikroorganizmaların dağılımı incelenmiştir. Bu kadınlarda risk faktörleri arasında gebelik, diabet, antibiyotik ve kortikosteroid kullanımı, cinsel yolla bulaşma hikayesinin varlığı ve korunma yöntemleri değerlendirmeye alınmıştır. İzole edilen mikroorganizmalar (G.vaginalis, Candida sp. N.gonorhoeae, T.vaginalis ve diğer mikroorganizmalar) konvansiyonel metodlarla (gram boyama, kültür, direk mikroskobi ve diğer identifikasyon yöntemleri) tiplendirildi. Çalışmamızda vaginal kültürlerde izole edilen mikroorganizmaların dağılımı sırasıyla; Difteroid basiller (%61.3), Candida sp. (%33.7), koagülaz-negatif stafilokok (%31.5), laktobasiller (%28.2), alfa-hemolitik streptokok (%26), G. vaginalis % (22.7), E. coli (%18.8), beta-hemolitik streptokok (%12.8), mikrokok (%7.7), S. aureus (%4.4), non-hemolitik streptokok (%2.8), diğer enterik mikroorganizmalar (%2.8), Neisseria sp. (%1.6), T. vaginalis (%1.1) şeklinde bulunmuştur. İncelenen örneklerin 1 tanesinde (%0.5) ise üreme olmamıştır. Vaginal akıntının en sık nedeni, alt genital yol enfeksiyonlarıdır. Bu enfeksiyonlar çoğunlukla polimikrobiyal olup, literatür bilgilerine göre izole edilen mikroorganizmaların büyük bir kısmını bakteriler, az bir kısmını da mantar ve diğer mikroorganizmalar (protozoon, mikoplazma, virüs) oluşturmaktadır. Çalışmamızda elde edilen bulgular da literatür bilgileriyle uyumludur.
Özet (Çeviri)
in IV. SUMMARY In this study the isolation rate, the distribution of microorganisms from 200 symptomatic women with vulvovaginitis and servisit attending the Obstetrics and Gynecology Clinic of Atatürk University Hospital was investigated. The relation between risk factors, such as pregnancy, diabetes mellitus, antibiotic and corticosteroid use, history of sexually transmitted diseases and contraceptive methods, was recorded. Isolated microorganisms (G.vaginalis, Candida spp. N.gonorhoeae, T.vaginalis and other microorganisms) were identified by conventional methods (gram strain, culture methods, direct microscopic examination and other methods). In the study, C. diphtheriae (61.3%) was the most frequently isolated microorganism from the vaginal cultures. The others were as follows; Candida sp. (33.7%), coagulase-negative staphylococci (31.5%), lactobacillus sp. (28.2%), alfa- haemolytic streptococci (26%), G.vaginalis (22.7%), E. coli (18.8%), beta-hemolytic streptococci (12.8%), micrococci (7.7%), S.aureus (4.4%), Pseudomonas sp. (4.4%), non-hemolytic streptococci (2.8%), other gram negative enteric bacilli (2.8%), N. gonorrhoeae (1.6%), T.vaginalis (1.1%), Proteus sp. (0.5%). The isolated microorganisms are reported to role in patients with vaginal discharge. No growth was detected in only one sample (0.5%). It is reported that major cause of vaginal discharge is the infection of lower genital tract. An important portion of these infections is polymicrobial origin, most of which was bacteria and the less were yeast, protozoa, mycoplasma, virus and others. Our findings were similar to those of literature.