Çimentosuz total kalça artroplastisi orta dönem sonuçları
- Tez No: 171789
 - Danışmanlar: PROF.DR. NEDİM KARAİSMAİLOĞLU
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
 - Yıl: 2005
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Bu çalışmaya Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalın'da Mart-1997, Ağustos-2004 tarihleri arasında değişik etyolojik nedenlerle çimentosuz total kalça artroplastisi uygulanan ve ameliyat sonrası en az bir yılını dolduran hastalar dahil edildi. Bu amaçla hastalar, Haziran 2005 - Eylül 2005 tarihleri arasında poliklinik kontrolüne çağırıldı ve kontrole gelen 96 hasta klinik ve radyolojik olarak incelendi. Kontrole gelen hastalardan 14'ünde çift taraflı çimentosuz total kalça artroplastisi (TKA) mevcuttu. Böylece çalışma grubunu 14'ü çift taraflı (%14.5) olmak üzere 96 hastanın toplam 110 kalçası değerlendirildi. Hastaların yaş ortalaması 50.6 ±12.97(20-74) olup, 36 olgunun (%37.5) sağ kalçası, 46 olgunun (%47.9) sol kalçası öpere edilirken, 14 olgunun (%14.6) ise her iki kalçası öpere edildi. Hastalar klinik olarak ağrı, fonksiyon, deformite ve hareket skorlarının değerlendirildiği Harris kalça skorlama sistemine göre değerlendirildi (50). Radyolojik değerlendirmeler femur için Gruen, asetabulum için De Lee ve Chanley zonlannın kullanıldığı Johnston ve arkadaşlarının kriterlerine göre yapıldı (30,47,62). Sonuçlar istatistiksel olarak Wilcoxon, Mann-Whitney U ve Ki-kare testleri kullanılarak değerlendirildi. Klinik olarak ameliyat öncesi Harris kalça skoru 38.55±9.17 (14-47) olarak değerlendirilmişken, ameliyat sonrası ortalama 37.02 (13-102) ay takip süresi sonunda 90.70 ±10.66 (50-100) olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, we have included the patients that have been performed cementless total hip arthroplasty (THA) in Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine Orthopaedics and Travmatology Department, due to different ethiologies between date, March- 1997 and August-2004. These patients had at least one year duration following the operation so; 96 patients have been clinically and radiologically evaluated in polyclinics, 14 of the patients had been performed bilateral (%14.5) cementless THA. Totally 110 hips of 96 patients have been evaluated. The average age was 50.6±1 2.97(20-74), 36 of the patients (%37.5) were operated for their right hips, 46 for their (%47.9) left hips and 14 of them (%14.6) were operated from both of their hips. Patients have been evaluated clinically according to the Harris hip score test in which pain, function, deformity and motion scores were included (50). Radiological evaluations were made according to criteria of Gruen for femur, De Lee and Chanley zones for acetabulum were criteria of Johston et. al. were used. Results have been evaluated statistically by Wilcoxon, Mann- Whitney and Ki-squre tests. Clinically preoperative Harris hip score was 38.55±9.17 (14-47) postoperatively it was found to be 90.70 ±10.66 (50-100) following 37.02 (13-102) months follow up.