Kalp cerrahisinde median sternotominin iyileşmesinde trombositten zengin plazmanın etkisi
- Tez No: 171812
- Danışmanlar: PROF.DR. FERŞAT KOLBAKIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Amaç: Kalp ameliyatlarının tamamına yakınında median sternotomi işlemi uygulandıktan sonra kalbe ulaşılmaktadır. Operasyonun sonunda sternum, çelik tellerle ya da Polidioxanon (PDS) dikiş materyali ile birbirine birleştirilmektedir. Sternumun operasyon sonrası tesbitlendiği yerden kayması sonucu infeksiyon oluşabilmekte; tam tersi olarak da infeksiyon sonrası oluşan reaksiyonlar ile de sternumda birleştirme ile oluşturulan bütünlük bozulabilmektedir. Her ikisinin sonucunda da yüksek mortalite ve morbiditeye sebep olan mediastinit tablosu oluşabilir. Çalışmamızda bir kan ürünü olan, çok sayıda büyüme faktörü içeren ve jel haline getirilip sürülme imkanı bulunan“Trombositten zengin plazma”isimli maddenin sternumun kapatılması esnasında sternuma tatbik edilmesinin sternum iyileşmesinde bir rolü olup olmadığını araştırdık. YSıatem; Bu amaçla Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi kliniğinde Kasım 2005 - Nisan 2006 tarihleri arasında, elektif şartlarda ve kardiyopulmoner bypass altında sternotomi işlemi uygulanan 30 hasta çalışmaya alındı. Bu hastalar randomize olarak grup I (n=15) çalışma grubu ve grup II (n=15) kontrol grubu olarak ikiye ayrıldı. Her iki gruptaki hastalara operasyonda median sternotomi işlemi uygulandı. Yine operasyonun kapatılma aşamasında, uygulanmış olan sternotomi insizyonu çelik tellerle birbirine birleştirildi. Birinci gruptaki hastalarda, çelik tellerle kapatılmadan önce vertikal olarak ortadan kesilmiş bulunan sternumun her iki tarafının medullasma, hazırlanmış bulunan jel halindeki Trobositten Zengin Plazma sürüldü ve daha sonra sternum kapatıldı. İkinci gruptaki hastaların sternumlarının kapatılması standart olarak yapıldı; kemik yüzeylerine herhangi bir madde tatbik edilmedi. Her iki gruptaki hastaya da preoperatif dönemde, postoperatif 2. ve 6. haftalarda koronal / sagital düzlemde sternum rekonstrüksiyon tomografisi çekildi. Bu tomografilerde preoperatif olarak Hansfield Ünitesi değerinden VIölçülen sternumdaki kemik yoğunluğu ile postoperatif 2. ve 6. haftalarda sîemumdaki insizyon hattının Hansfield ünitesinden yoğunluk değeri karşılaştırıldı. Bulgular: Kontrol ve çalışma grubundaki hastalarda bilgisayarlı tomografide koronal düzlemde manibrium ve corpus sterni 'den yoğunluk (Hansfield Ünitesi) ölçümleri, preoperatif (orta sternal hattan), postoperatif 2. hafta (sternal insizyon hattından) ve postoperatif 6. haftada (sternal insizyon hattından) yapıldı. Bu ölçümlerde gruplar arasında preoperatif bulgularda istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Kontrol grubunda, sternal insizyon hattındaki yoğunluk artışı, manibrium 'da (p=0.002) ve corpus sternfde (pO.001) postoperatif 2. haftada, operasyon öncesi ile kıyaslandığında anlamlı olarak yüksek bulundu. Postoperatif 6. haftada, bu yoğunlukların azaldığı, ancak postoperatif 2. haftada elde edilen değerlerden istatistiksel olarak farklı olmadığı görüldü. Çalışma grubunda da postoperatif 2. haftada sternal tomografîk yoğunluklar, preoperatif değerlerden anlamlı olarak yüksek bulundular (p=0.019). Kontrol grubundan farklı olarak, çalışma grubunda postoperatif 6. haftada elde edilen sternal yoğunluk ölçümlerinde, postoperatif 2. haftaya göre daha yüksek değerler elde edildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: In nearly all cardiac operations, the heart is exposed after the median sternotomy.After the operation the sternum is closed by the steel wires or the Polidioxanon (PDS) suture material. By the destabilization of the sternum incision, infections can ensue, conversely, the infection can make the sternum incision unstable. By both reasons mediastinitis can ocur which has high morbidity and mortality rates. In our study, we evaluate the benefits of“Platelet-rich plasma”that has many growth factors and can be applied in gel form and assess its benefits in the regeneration of the sternotomy incision. Methods: 30 patients with sternotomy incisions included in this study. They are divided into 2 groups; in the first group (study group), Platelet-rich plasma has been applied to sternotomy incision in the closing process while in the second group (control group) nothing has applied. In both groups, sternum densities in the incision line has been measured preoperatively and postoperatively in 2. and 6. weeks.