Bir asker hastanesi acil servisine başvuran adli olguların özellikleri
The features of forensic cases in a military hospital emergency
  1. Tez No: 171824
  2. Yazar: ATİLLA ARSLANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BUMİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmanın amacı bir asker hastanesi acil servisindeki adli olguların epidemiyolojik özelliklerinin araştırılmasıdır. 1 Ocak-31 Aralık arasında 217 Adli Olgu geriye dönük olarak incelendi. Etyoloji, klinik bulguları ve tedavi prensipleri değerlendirildi. Adli olgular, bu süre içerisinde Acil Servise müracaat eden 4114 olgunun % 5.2' ni oluşturmaktadır. Acil servise başvuran adli olguların yaş ortalaması 23.16 ± 7.68 olup yaş aralığı 2-55 dir. Olguların % 89.9'u (n: 195) erkek, % 10.1' i (n:22) kadındır. Acil servise başvuran adli olguların geliş nedenine göre dağılımında, % 34.1 (n:74) ile trafik kazalarının birinci sırada, % 22.6 (n:49) ile darp ve cebirlerin ikinci sırada, % 21.2 (n:46) ile ateşli silah yaralanmalarının üçüncü sırada, % 9.2 (n:20) ilaç intoksikasyonları ve zehirlenmeler ile dördüncü sırada, % 3.7 ile intiharlar (n:8) ve alkol (n:8) beşinci ve altıncı sırada, % 3.2 (n:7) ile ölüm yedinci sırada ve % 2.3 (n:5) ile düşme olguları en son sırada yer almıştır. En fazla adli olgu sırasıyla % 18.9 (n: 41) ile Ekim ve % 15.7 (n: 34) ile Temmuz aylarında başvurmuştur. Askeri hastanemizdeki adli olguların etyolojisi çevre sivil hastanelerden farklılık göstermektedir. Çünkü Van ve çevresindeki terör olayları nedeniyle ateşli silah yaralanmaları, trafik kazaları ve darp cebir olgularından sonra üçüncü sırada gelmektedir. Askeri Adli olgularının özelliklerinin bilinmesi mortalite ve morbiditenin azalmasına yardımcı olacaktır. Anahtar kelimeler; adli olgu, acil servis, askeri hastane
Özet (Çeviri)
The Features Of Forensic Cases In  Military Hospital Emergency Room The aim of this study is to find epidemiological features of forensic cases in a military hospital located in the southeastern region of Turkey. 217 forensic cases were retrospectively analyzed between October 1 and December 31, 2005. Etiology, clinical findings and management properties evaluated. The forensic cases (n:217) constituted the 5.2 % of all emergency room cases (n:4114). The mean age of the sample was 23.16, range was 2-55 years. 89.1 % (n:195) were males and 10.1 % (n:22) were females. Of the cases 34.1% (n:74) were traffic accident, 22.6 % (n:49) were battery, 21.2% (n:46) were gun shot injuries, 9.2% (n:20) were intoxications and poisoning,, 3.7% (n:8) were suicide, 3.7% (n:8) were drunk, 3.2% (n:7) were dead, and 2.3% (n:5) were falls. The highest number of forensic cases occured in October (n:41) and July (n:34) respectively. Etiologies of forensic cases in our Military hospital were different from other civilian hospitals located in the same area. Because Van and surroundings were close to the terrorist attacks gun shot injuries were the third leading reason after traffic accidents and battery. Knowing the military aspect of forensic cases will be helpful in decreasing mortality and morbidity. Keywords; forensic case, emergency room, military hospital